Drugie urodziny Bractwa św. Spirydona

  • Foto: Adam Matyszczyk

    Foto: Adam Matyszczyk

Dziś Bractwo Cerkiewne św. Spirydona z Tremituntu świętowało swoje drugie urodziny. Dzieci, młodzież, rodzice oraz opiekunowie duchowi, piękne, słoneczne popołudnie spędzili na placu przy plebanii w Ostrowiu Północnym, a poprzedzona modlitwą zabawa, trwała do późnego wieczora.

- Dzisiaj dziękujemy Bogu za wszystko to, co było do tej pory. Dziękujemy też św. Spirydonowi, który otacza opieką wszystkich bratczyków (...). Działalność bractwa ma wielkie znaczenie w życiu Cerkwi. Pamiętamy te pierwsze bractwa, które w trudnych czasach prawosławia, broniły naszej wiary. Także i dzisiaj, choć nie mamy takich zagrożeń, gdyż jak widać jesteśmy, działalność bractwa jest wskazana. Bratczyki są można powiedzieć pośrednikami pomiędzy duchownymi a wiernymi. Mogą być też przykładem postępowania dla wiernych. Często służą zarówno dobrym słowem, jak i charytatywną pomocą innym. Dzisiaj serdecznie wam wszystkim dziękujemy. Niech dzisiejsze spotkanie pozostanie na długo w waszych sercach - powiedział do zgromadzonych w miejscowej cerkwi proboszcz, ks. mitrat Aleksander Klimuk.

- Może nie wszyscy wiecie, ale to właśnie od Ostrowia i o. Aleksandra zaczęła się ta nasza mała mrówcza działalność. To właśnie tu były organizowane pierwsze choinki dla naszych najmłodszych. Tu były też pierwsze spotkania integracyjne, które niejako zapoczątkowały dzisiejsze istnienie bractwa. Ojcze Aleksandrze, matuszko Ludmiło, dziękujemy wam z głębi serca - powiedział z kolei o. Justyn Jaroszuk, opiekun duchowy Bractwa.

Spotkanie zaszczycili swoją obecnością ojcowie Piotr Charytoniuk, Marek Kozłowski i Piotr Hanczaruk. Miłym akcentem była też wizyta Burmistrz Sokółki Ewy Kulikowskiej wraz z zastępcą Adamem Juchnikiem. Dziękujemy Pani Burmistrz za pyszne lody zaś Panu Adamowi za dzielne bronienie honoru rodziców w meczu piłki nożnej. Mimo wysiłków, dzieci po raz kolejny wygrały to emocjonujące starcie. W przerwie można było podziwiać sprzęt używany podczas codziennej służby Straży Granicznej. Za poświęcony czas dziękujemy funkcjonariuszom z Placówki SG w Szudziałowie. 

Tego rodzaju spotkania to nie tylko integracja, ale też próba aktywizacji społeczności. Podczas gdy najmłodsi poznawali się poprzez zabawę, ich rodzice mieli czas na rozmowę i wymianę doświadczeń. Wierzymy, iż na tej płaszczyźnie można zbudować też poczucie odpowiedzialności za teraźniejszość i przyszłe pokolenia, a w obliczu wyzwań, zarówno dzieci jak i dorośli będą mieli chęć do działania na rzecz Cerkwi i ogółu społeczeństwa.

Zarząd Bractwa pragnie złożyć najserdeczniejsze podziękowania o. Aleksandrowi Klimukowi wraz z matuszką Ludmiłą, Radzie Parafialnej i całej wspólnocie wiernych z Ostrowia Północnego, za wspaniałe przyjęcie tak licznej grupy osób. Wyrazy uznania należą się też przyjaciołom zaangażowanym w pomoc przy organizacji urodzin a także wszystkim, którzy w ciągu ostatniego roku wspierali i brali udział w innych inicjatywach i działania Bractwa.

 

Adam Matyszczyk

Script logo