Mural - przy współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego

  • Mural przedstawiający cerkiew św. pror. Eliasza w Jacznie

    Mural przedstawiający cerkiew św. pror. Eliasza w Jacznie

Niewielka wieś Jaczno - w północnej części powiatu sokólskiego. Tu podziwiać można piękno i spokój równinnych terenów, przeciętych wstęgami rzek i dróg. Jaczno jest jednym z wyjątkowych miejsc na mapie woj. podlaskiego, w którym historia łączy się z teraźniejszością, a wspomnienia z doczesnością. Tu jak na dłoni widać przywiązanie ludzi do tradycji i siłę, jaką niesie za sobą wiara. 

Miejscowi mówią, iż Bogurodzica sama wybrała to miejsce, gdyż - jak głosi legenda, to właśnie tu zatrzymał się wóz wiozący cudowną ikonę, a zwierzęta nie chciały iść dalej. Wiara sprawiła, iż niedługo później w centrum wsi wzniesiono drewnianą cerkiew, poświęconą w cześć św. proroka Eliasza, w której umieszczono napisaną w Lipsku ikonę. 14 listopada 1985 r., wybuchł tragiczny w skutkach pożar. Ogień strawił drewnianą konstrukcję, poszycie dachowe, nawet dzwon, nie oszczędził też ikony. Nie zniszczył jednak wiary, która sprawiła, że już osiem lat później ta niewielka wspólnota obudowała swoją cerkiew. Wierni nadal modlą się do Bogurodzicy, gdyż w nowej świątyni umieszczono kopię cudownej ikony. I tak jak niegdyś - 2 sierpnia przyjeżdżali na święto parafialne, tak też przyjeżdżają teraz, choć nowa świątynia poświęcona jest Zmartwychwstaniu Pańskiemu. 

Aby i młodemu pokoleniu tę tradycję przekazać, a starszym wzbogacić wspomnienia, nieopodal jaczniańskiej cerkwi powstał mural, przedstawiający nieistniejącą już świątynię, której patronem był św. Eliasz. Przedsięwzięcie jest efektem współpracy parafii z Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego i powstało w ramach promocji naszego regionu. 

- Jestem pewien, iż dzięki temu pięknemu muralowi nasza mała wieś odżyje i będzie odwiedzana przez większą grupę turystów, którzy będą mogli wznieść tu swoje modlitwy. Nasze województwo zyska nową turystyczną atrakcję - mówi proboszcz wspólnoty ks. Piotr Hanczaruk, składając serdeczne podziękowania marszałkowi Arturowi Kosickiemu oraz członek Zarządu Województwa Wiesławie Burnos za wsparcie tej inicjatywy.

Zapraszamy też do obejrzenia relacji filmowej dotyczącej powstania muralu na kanale Bliżej Cerkwi.

Adam Matyszczyk

  • Mural przedstawiający cerkiew św. pror. Eliasza w Jacznie

    Mural przedstawiający cerkiew św. pror. Eliasza w Jacznie

  • Logo województwa podlaskiego

    Logo województwa podlaskiego

Script logo