Na Eliasza w Jacznie

  • Foto: Adam Matyszczyk

    Foto: Adam Matyszczyk

Myśli i modlitwy wiernych były dziś skierowane ku św. prorokowi Eliaszowi. Setki z nich odwiedziło Jaczno, gdzie w centrum wsi stoi cerkiew poświęcona Zmartwychwstaniu Pańskiemu, lecz w której nadal żywa jest pamięć czczonego tego dnia świętego. Prorok Eliasz był bowiem patronem poprzedniej świątyni. I choć cerkiew doszczętnie spłonęła w tragicznym pożarze, to ani żywioł, ani czas nie zatarły tradycji, szacunku i wiary ludzi.

Tegorocznym liturgicznym uroczystościom przewodniczył ks. Piotr Charytoniuk z Krynek, w otoczeniu większości duchownych okręgu sokólskiego.

Okolicznościowe kazanie przygotował o. Adrian Charytoniuk. Uwydatnił w nim żywot św. proroka Eliasza, odnosząc chrześcijańskie watrości świętego, na grunt współczesnego, codziennego życia każdego wierzącego człowieka.

Do zgromadzonych zwrócił się także proboszcz o. Piotr Hanczaruk. Serdecznie przywitał zaproszonych gości: ks. kanonika Wojciecha Ejsmonta z parafii rzymskokatolickiej w Siderce, Starostę Powiatu Sokólskiego Piotra Rećko, wicestarostę Jerzego Białomyzy, zastępcę burmistrza Dąbrowy Białostockiej Artura Gajlewicza, Komendanta Powiatowego PSP st. bryg. Dariusza Wojteckiego oraz przedstawiciela Placówki SG w Nowym Dworze.

- Drodzy bracia i siostry, serdecznie i gorąco witam przede wszystkim was wszystkich tu zgromadzonych. W sposób wyjątkowy witam dzieci i młodzież, gdyż to własnie oni w przyszłości będą przyjeżdzali na to święto i będą wspominali św. proroka Eliasza. Chciałbym wam wszystkim podziękować za to, że wspieracie swoją parafię. Tę parafię, w której się wychowaliście, która dała wam wiarę w Boga, która ma bogata historię, parafię, która powstała jako pierwsza świątynia chrześcijańska na tych terenach - powiedział.

O. Piotr wspomniał także o Olku Sacharko, który walcząc z trudną chorobą, potrzebuje wsparcia. Dziękując za wspólną modlitwę, duchowny zaprosił wszystkich na charytatywny piknik, który od godz. 15 trwa na placu przy miejscowej remizie OSP.

 

Adam Matyszczyk

Script logo