o. Piotr Hanczaruk mianowany kapelanem strażaków

  • Foto: Halina Raducha

    Foto: Halina Raducha

Wczoraj w cerkwi pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie odbyła się niecodzienna uroczystość. Poprzedził ją akatyst z molebnem przed Jaczniańską Ikoną Bogurodzicy. Uczestniczyli w nim m.in. prawosławny kapelan Państwowej Straży Pożarnej o. Sergiusz, komendant powiatowy PSP w Sokółce st. bryg. Dariusz Wojtecki, wojewódzki kapelan PSP ks. Wojciech Ejsmont, burmistrz Dąbrowy Białostockiej Artur Gajlewicz, członek zarządu powiatu sokólskiego Jerzy Białomyzy, prezes OSP w Dąbrowie Białostockiej Antoni Hrynkiewicz a także strażacy ochotnicy z dąbrowskiej gminy.

- Dziś prawosławny ordynariusz Wojska Polskiego Arcybiskup Jerzy powołał księdza Piotra Hanczaruka na gminnego kapelana straży pożarnej – mówi ojciec Sergiusz, prawosławny kapelan Państwowej Straży Pożarnej. - Kilka lat temu, kiedy do parafii w Jacznie przybył ksiądz Piotr Omelczuk, wówczas on już jako druh OSP w jego rodzinnej miejscowości Ogrodniczki, wpisał się tu w środowisko strażackie. Władze Cerkwi Prawosławnej na mój wniosek powołały go na kapelana straży pożarnej gminy Dąbrowa Białostocka. Nastąpiła zmiana na stanowisku proboszcza i do Jaczna przybył ksiądz Piotr Hanczaruk. Ksiądz Piotr pięknie wpisał się w środowisko nie tylko jako proboszcz parafii, ale jako człowiek, który rozumie potrzeby straży pożarnej. W tamtym roku ksiądz Piotr ukończył kurs ratownictwa pożarniczego, obecnie uczestniczy już czynnie w działaniach ratowniczo – gaśniczych na terenie gminy. Jako proboszcz, ze względu na swoje obowiązki duszpasterskie, nie może uczestniczyć we wszystkich akcjach logistycznie czy fizycznie, ale może wznieść modlitwę za tych, którzy potrzebują tej pomocy i którzy tej pomocy udzielają. Strażak to taki człowiek, który biegnie tam, skąd wszyscy uciekają – po to, aby wypełnić filantropię, ewangelię miłości do drugiego człowieka. Bogu na chwałę, człowiekowi na pożytek.

Ksiądz Piotr otrzymał także gratulacje z rąk komendanta powiatowego PSP w Sokółce.

- Ksiądz Piotr jest członkiem OSP w Jacznie – tłumaczy st. bryg. Dariusz Wojtecki – Jeździ do rzeczywistych działań ratowniczo – gaśniczych, bierze w nich czynny udział. Jest po specjalnym przeszkoleniu, nabył odpowiednią wiedzę i wykorzystuje ją podczas działań. Naszą obecnością chcieliśmy to uczcić i wyrazić swoją akceptację i radość z takiego wydarzenia. Myślę, że dla takiej niewielkiej miejscowości jest to duże wydarzenie. Wiadomo, że jak w szeregach - czy to strażaków, czy też innych służb mundurowych - jest kapelan, to jest przyjemniej i raźniej.

Zapytaliśmy księdza Piotra czy coś się zmieni w jego życiu po dzisiejszym mianowaniu na kapelana strażaków.

- Dzisiejsza uroczystość miała być skromna, a wyszła podniosła – mówi nowo mianowany kapelan. – Przyjechało do nas dużo ważnych osób związanych z życiem straży pożarnej w naszej gminie i powiecie. Zmieni się to, że dojdzie mi dodatkowy obowiązek. Ale ja i tak bardzo chętnie uczestniczyłem w działaniach Ochotniczej Straży Pożarnej w Jacznie, więc będzie to kolejna motywacja, aby jeszcze bardziej się szkolić, uczyć i poznawać innych strażaków i ich problemy, także natury duchowej.

Przy okazji uroczystości został także wyświęcony sprzęt, który otrzymała jednostka OSP w Jacznie.

 

Halina Raducha
za: isokolka.eu

Script logo