Obóz roboczy w Jacznie

  • Foto: Kasia Sanik, Paula Krzywicka, Paweł Krukowski

    Foto: Kasia Sanik, Paula Krzywicka, Paweł Krukowski

W dniach 24-29.06.2022 r., w Jacznie odbył się obóz roboczy Bractwa Młodzieży Prawosławnej Diecezji Białostocko-Gdańskiej. Do obiektu BMP nieopodal jaczniańskiej cerkwi Zmartwychwstania Pańskiego, przyjechali przedstawiciele bractw z kilku podlaskich parafii. 
 
Pierwszy dzień spotkania upłynął na zakwaterowaniu, ustaleniu spraw organizacyjnych oraz integracji, m.in. przy ognisku. W sobotę młodzież nie szczędziła sił ni zapału porządkując teren przy kaplicy św. Jana Chrzciciela w Siderce. 15-osobowa grupa zadbała też o trawnik przy głównej parafialnej świątyni w Jacznie. Dzień zwieńczyła wycieczka z proboszczem - o. Piotrem Hanczarukiem, nad pobliską rzekę. Niedzielny poranek nie mógł zacząć się inaczej niż modlitwą. Zebrani uczestniczyli w Boskiej Liturgii i Molebnie. Po obiedzie i czasie wolnym młodzież raz jeszcze spotkała się w cerkwi, odśpiewując Akatyst do św. Onufrego. Jako że w niedzielę przypadały urodziny jednego z bratczyków, wieczór upłynął na radosnym świętowaniu. W poniedziałek, wypoczęci i gotowi do pracy, młodzi ludzie pomogli parafii w uzupełnieniu zapasów drzewa na zimę. Następnie grupa spotkała się o. Dawidem Sulimą, który wygłosił referat pt.: "Społeczno-moralne zasady racjonalizmu". Prelekcja wzbudziła bardzo duże zainteresowanie, co dało się odczuć po późniejszej burzliwej dyskusji. O poranku dnia następnego, mieszkańcy posprzątali domek, w którym przebywali oraz mieli czas wolny. Po obiedzie grupę odwiedził o. Wiktor Tetiurka, służąc odpowiedzią na liczne teologiczne pytania nurtujące młodych ludzi. Rozstanie, które miało miejsce nazajutrz, nie było łatwe, dlatego też już rysowały się plany kolejnych tego typy przedsięwzięć. Wszyscy uczestnicy, szczęśliwi i wypoczęci, wrócili do domów.
 
Gospodarze spotkania składają serdeczne podziękowania bractwowiczom za przyjazd i uczestnictwo w obozie. Wszyscy uczestnicy kierują też słowa uznania ojcom: Wiktorowi Tetiurce, Piotrowi Hanczarukowi i Dawidowi Sulimie, za duchową opiekę i poświęcony młodzieży czas.
 
 
Kasia Sanik
Script logo