Parafia w Samogródzie odnowi dwa zabytkowe kioty

  • Kioty parafii w Samogródzie

    Kioty parafii w Samogródzie

Jedną ze świątyń na Sokólszczyźnie, które ostatnimi czasy przeszły największą metamorfozę, jest cerkiew św. apostołów Piotra i Pawła w Samogródzie. Za sprawą gospodarza o. Adriana Charytoniuka oraz ofiarności parafian i wszystkich, którym bliska jest samogródzka cerkiew, zakończywszy niedawny remont zewnętrznej elewacji i muru, już planowane są prace we wnętrzu, których swoistym prologiem będzie odnowienie dwóch zabytkowych kiotów.  

- Piękno naszej cerkwi jest bezdyskusyjne, jednakże zostało nadgryzione zębem czasu. W najbliższym czasie planujemy przeprowadzić kompleksowy remont jej wnętrza, w tym także ikonostasu. To bardzo duże i poważne przedsięwzięcie, od czegoś jednak trzeba je zacząć, a dobry Bóg chciał, iż skontaktował się z nami Pan Igor z Poczajowa. Wykonał on tytaniczną pracę przy renowacji ikonostasu cerkwi cmentarnej w Sokółce. Zrobił to solidnie, z dbałością o każdy detal, a przede wszystkim bardzo profesjonalnie. Po rozmowie zaproponował żebyśmy do renowacji naszego ikonostasu podeszli etapami. Na początek dwa kioty - najbardziej ozdobne i chyba najładniejsze w naszej cerkwi. Pan Igor jest w stanie przywrócić ich piękno i może podjąć się tego zadania już w przeciągu kilku najbliższych dni - powiedział z nieskrywaną radością o. Adrian.

Koszty odnowienia jednego kiotu są dość znaczne, a zważywszy na zaplanowane już prace remontu wewnętrznych ścian i podłogi, samogódzka parafia nie jest w stanie samodzielnie ich pokryć. Jednak jak dodaje o. Adrian - Wierząc w Wasze wsparcie, działamy!

- Każdemu, kto chciałby uzyskać bardziej szczegółowe informacje, służę pomocą i postaram się odpowiedzieć. Ze swej strony możemy zapewnić tylko i aż o naszej modlitwie za ofiarodawców, jak też o tabliczce na rewersie kiotu z imionami darczyńców. Ofiarny można składać zarówno na parafialne konto, jak też u starosty cerkiewnego. Serdecznie dziękujemy wszystkim za odzew na nasz apel - dodał proboszcz.

Przyłączając się do apelu, zachęcamy do wspierania prężnie działającej samogódzkiej parafii w tym przedsięwzięciu i zachęcamy do jej odwiedzania - nie tylko w dzień parafialnego święta, by na własne oczy zobaczyć efekty wspólnej wiary, modlitwy i pracy.

Parafia śww. ap.ap. Piotra i Pawła w Samogródzie
16-113 Szudziałowo
Suchynicze 80
Samogród
telefon: 531 055 625
Konto bankowe: Bank Spółdzielczy w Sokółce 20 8093 0000 0003 3806 2000 0010


Adam Matyszczyk

Script logo