Parafia w Samogródzie przebuduje zabytkowy mur okalający miejscową cerkiew

  • Foto: Adam Matyszczyk

    Foto: Adam Matyszczyk

Rok 2021, przy pomocy Bożej, będzie kolejnym w pracy na rzecz niewielkiej parafii w Samogródzie. Proboszcz wspólnoty przygotował wniosek na przebudowę zabytkowego muru okalającego świątynię wraz z główną bramą prowadzącą do parafialnej cerkwi.

- Wniosek przeszedł już pozytywną weryfikację w LGD ,,Szlak Tatarski", a obecnie czekamy na decyzję Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Projekt przewiduje przebudowę muru w jego obecnych granicach, z wykorzystaniem dotychczasowego budulca - czyli kamieni wraz z uzupełnieniem powstałych ubytków. Ponadto wykonane zostaną przepusty w murze, na korzenie drzew rosnących wokół cerkwi, ażeby nie zniszczyć przy okazji remontu parkowego otoczenia cerkwi. Mamy też nadzieję na wykonanie nowej bramy wejściowej, przy której szczegółowe prace będą określone po wcześniejszym konsultacji z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Białymstoku - wyjaśniał proboszcz ks. prot. Adrian Charytoniuk.

- Kwota dofinansowania nie pokryje w całości zaplanowanej inwestycji więc liczymy na Was, tych którym blisko do samogródzkiej parafii i cerkwi. Czekając na decyzję UMWP chciałbym podziękować za dotychczasową pomoc - licząc na duchowe i materialne wsparcie przy planowanych inwestycjach.

Przyłączamy się do apelu proboszcza i zachęcamy do wsparcia tej inicjatywy. Cerkiew w Samogródzie jest wyjątkowym zabytkiem Sokólszczyzny, warto zatem wspomóc tych, którzy z zapałem chcą dbać o jej piękno i duchowy charakter. Przypomnijmy - w ciągu ostatnich kilku lat samogródzka cerkiew przeszła kompleksowy remont dachu wraz z kopułami. Zyskała też nowe okna i drzwi. W 2017 r. uroczyście poświęcono nowe dzwony, które umieszczone już w docelowym miejscu, donośnie wzywają wiernych na modlitwę. W zeszłym roku zakończono kolejny etap zewnętrznych prac remontowo - konserwatorskich, a mianowicie zewnętrzną elewację. Przebudowa zniszczonego muru będzie ostatnim zewnętrznym elementem tego wielkiego i ważnego dzieła. 

Parafia śww. ap.ap. Piotra i Pawła w Samogródzie
16-113 Szudziałowo
Suchynicze 80
Samogród
Konto bankowe: Bank Spółdzielczy w Sokółce 20 8093 0000 0003 3806 2000 0010

 

o. Adrian Charytoniuk
Adam Matyszczyk

Script logo