Sobota Rodzicielska - dzień wspomnienia św. męcz. Pawły

  • Foto: Adam Matyszczyk

    Foto: Adam Matyszczyk

Dziś przypada Sobota Rodzicielska przed świętem Trójcy Świętej (Trojczeskaja Rodzicielskaja Subota) - w tradycji prawosławia dzień modlitwy za zmarłych. Z tej okazji wierni spotkali się na sokólskim cmentarzu, by wspomnieć w modlitwie swoich bliskich a także św. męcz. Pawłę - patronkę miejscowej kaplicy, której święto przypada w dniu jutrzejszym.
 
Uroczystą Boską Liturgię odprawił proboszcz ks. mitrat Włodzimier Misiejuk. Po Liturgii odsłużona  została też paniachida.
 
Każdy, kto uczestniczył w dzisiejszych nabożeństwach lub w ostatnim czasie gościł na sokólskiej nekropolii, mógł obserwować postępy szeroko zakrojonych prac modernizacyjnych. Staraniami proboszcza wykonano chodniki wzdłuż głównych alejek, łączące obie bramy cmentarza oraz okalające cerkiew. Gustowne betonowe ścieżki to przedsięwzięcie nie tylko pragmatyczne, ułatwiające poruszanie się po nekropolii, pochówek czy np. pracę kamieniarza. To także bardzo udane założenie estetyczne, wprowadzające wokół ład i porządek. Prace remontowe objęły też kaplicę. Zabezpieczono i odświeżono fundamenty oraz ściany, wymieniono drzwi i okna, odnowione wnętrze lśni dwoma odcieniami błękitu, zaś na szczycie nowego dachu pojawiły się piękne złociste kopuły. Proboszczowi i zarazem administratorowi cmentarza należą się wyrazy uznania zarówno za pomysł jak i wykonanie projektu. Kilka lat wcześniej - w 2014 r., przy znaczącym współudziale władz miasta, cerkiew zyskała też luminację. 
 
Z obecnego wizerunku cmentarza i kaplicy zadowoleni mogą być także parafianie i z pewnością spodobał by się on Michałowi i Zofii Koncewiczom, którzy chcąc uhonorować swoją matkę Pawłę, po jej śmierci w 1900 r. zainicjowali budowę nadgrobnej kaplicy. Prace trwały nieco ponad rok i 13 sierpnia 1901 r. świątynię konsekrowano, jako patronkę obierając św. Męczennicę Pawłę. Dzieci zmarłej zastrzegły przy tym, iż po ich śmierci chcą być pochowane przy matce. Tak się jednak nie stało, mimo, iż odpowiedni zapis był złożony u władz diecezjalnych, przed notariuszem oraz w kronice parafialnej. Pierwsza wojna światowa, wojna domowa w Rosji oraz utworzenie samodzielnego państwa polskiego sprawiły, iż Michał i Zofia Koncewiczowie pozostali poza jego granicami. Wybudowana wówczas świątynia służy sokółczanom do dziś.  
 
 
Adam Matyszczyk

 

Script logo