Święto parafialne w Augustowie

  • Foto: Adam Matyszczyk

    Foto: Adam Matyszczyk

W Augustowie jest już cerkiew - dostojna i piękna. Wypełniona modlitwą, choć wciąż jeszcze w budowie. Dziś, w następującą po Wniebowstąpieniu Pańskim niedzielę, miejscowa wspólnota wiernych obchodziła swoje święto parafialne i to właśnie w swojej nowej świątyni wierni wznosili modlitwy ku Bogu, prosząc o zdrowie, pomyślność, łaskę i zbawienie oraz rychłe zakończenie prac wykończeniowych.  

Uroczystości - tuż po 9 rano, zapoczątkował molebien z oświęceniem wody. Sprawowanej następnie Boskiej Liturgii przewodniczył ks. mitrat Anatol Konach z parafii Hagia Sophia w Białymstoku, a przy ołtarzu Najwyższego towarzyszyli mu: ks. prot. Mirosław Łuciuk z Kruszynian, ks. prot. Justyn Jaroszuk z Krynek, ks. prot. Łukasz Ławreszuk z Sokółki oraz miejscowy proboszcz ks. prot. Marek Kozłowski. Nabożeństwa upiększał śpiewem parafialny chór pod kierownictwem m. Elżbiety Kozłowskiej.

Po czytaniu listów apostolskich i fragmentu ewangelii, ze słowami pouczenia zwrócił się do obecnych w świątyni o. Mirosław. Duchowny wyjaśnił symbolikę celebrowanego dziś święta. Zwrócił też uwagę na znaczenie Wniebowstąpienia Pańskiego, nie tylko dla apostołów, ówszesnej społeczności i szerzenia wiary w Chrystusa, ale też dla współczesnych chrześcijan, a w tym także i dla lokalnej augustowskiej parafialnej wspólnoty. 

- To cudo wstąpienia Jezusa Chrystusa na niebiosa nie było tylko po to, żeby zobaczyli to Jego uczniowie, ale też dla ludzi, by jak najwięcej z nich uwierzyło (...). Kiedy Chrystus wznosił się na niebo, błogosławił apostołów, a poprzez błogosławieństwo swoich uczniów błogosławił cały świat, błogosławił nas wszystkich. Widzimy po raz kolejny, że Bóg nie zostawia swojego narodu bez błogosławieństwa, bez pomocy. Tak drodzy bracia i siostry - my również jesteśmy błogosławieni Duchem Świętym. Ta niewielka społeczność Augustowa i okolicznych miejscowości, była w stanie przy pomocy dobrych ludzi, zbudować ten piękny dom boży, gdzie to możecie się zbierać na modlitwie. Tu możecie stanowić tą swoistą modlitewną rodzinę i dziękować Bogu za te dary. To ta świątynia zbiera wszystkich was, jednoczy w modlitwie i jest swoistym magnesem, który przyciąga ludzi wiary. Tu możecie nasycać się pokarmem wiary i uczestniczyć w sakramentach, które Bóg daje nam dla naszego zbawienia. Moi drodzy, poprzez dzisiejsze słowa ewangeliczne i nasze modlitewne zebranie, starajmy się pogłębiać i utwierdzać w naszej prawosławnej świętej wierze - powiedział.     

Pogoda sprzyjała świątecznej procesji wokół cerkwi. Powróciwszy do świątyni, do zebranych zwrócił się ks. Anatol, wyrażając ogromną wdzięczność proboszczowi i całej parafialnej wspólnocie.  

- Dziś nie tylko pogoda była piękna, wszystko tu błyszczy, wszystko jest piękne. To prawdziwy cud w Augustowie. Osobiście - celebrując dziś tę liturgię, widzę nie tylko Chrystusa wznoszącego się na niebiosa, ale ku niebu wznosi się też moje serce, gdy widzę jak cudowne rzeczy czynicie w Augustowie. Pozdrawiam was ze świętem i życzę wszystkiego co najlepsze, błogosławieństwa Bożego, zdrowia i radości - powiedział z nieskrywaną radością o. Anatol.

Na zakończenie głos zabrał też proboszcz, dziękując za wspólną modlitwę braciom w kapłaństwie i wszystkim zgromadzonym. O. Marek wyraził wdzięczność zarówno wiernym obu swoich parafii - Augustowa i Suwałk,  jak też wszystkim ofiarodawcom, dzięki którym możliwa była budowa miejscowej cerkwi. W szczególnie ciepłych słowach duchowny wspomniał o. Anatola Konacha wraz z całą wspólnotą białostockiej parafii Hagia Sophia, który od początku wspierał niewielką augustowską parafię w tym wielkim i kosztownym przedsięwzięciu. 

W ciągu minionego roku, przy miejscowej cerkwi wykonano szereg ważnych prac wykończeniowych. Wnętrze świątyni, po przygotowaniu instalacji ogrzewania i wylaniu posadzki, zostało zaadaptowane do regularnego sprawowania nabożeństw. Pomalowano też zewnętrzną elewację, a nad drzwiami wejściowymi umieszczono wykonaną w Grecji mozaikę, przedstawiającą Wniebowstąpienie Jezusa Chrystusa. Kolejnym ważnym etapem było wykonanie wzorzystej kamiennej posadzki, która doskonale komponuje się z pozostałymi elementami wystroju. W planach na najbliższy okres jest montaż ikonostasu oraz wiele pomniejszych prac, które finalnie złożą się na kompletne przygotowanie i wyposażenie cerkwi do sprawowania rocznego cyklu nabożeństw. Pracy nie zabraknie także na zewnątrz, wobec czego proboszcz - zapraszając wszystkich do jak najczęstszego odwiedzania augustowskiej parafii, w dalszym ciągu zwraca się z prośbą o wsparcie i ofiary na ten cel.  

Postępy w budowie augustowskiej cerkwi można śledzić na stronie internetowej parafii

Przyłączamy się do apelu proboszcza o wsparcie budowy nowego domu bożego.

 

Parafia Prawosławna Wniebowstąpienia Pańskiego w Augustowie
ul. Mazurska 16, 16-300 Augustów
Bank Spółdzielczy w Sokółce
Nr konta: 32 8093 0000 0030 4498 2000 0010

 

Adam Matyszczyk

 

Script logo