Święto parafialne w Dąbrowie Białostockiej

  • Foto: Adam Matyszczyk

    Foto: Adam Matyszczyk

Potrójną okazję do świętowania mieli dziś wierni w Dąbrowie Białostockiej. Tegoroczne obchody święta parafialnego zbiegły się z czterdziestą rocznicą erygowania dąbrowskiej parafii oraz 30-leciem wyświęcenia miejscowej cerkwi. Rocznicowym uroczystościom przewodniczył JE Najprzewielebniejszy Jakub - Arcybiskup Białostocki i Gdański.

Modlitewne wspomnienie św. apostoła Jana Teologa, rozpoczęło się od molebnu z oświęceniem wody. Sprawowaną następnie Boską Liturgię współcelebrowali duchowni z okręgu sokólskiego i białostockiego. Nabożeństwu towarzyszył śpiewem chór pod kierownictwem lektora Daniela Grygiewicza.

Zapraszając do wspólnej modlitwy, proboszcz wspólnoty ks. mitrat Wiktor Tetiurka, przybliżył zgromadzonym historię powstania dąbrowskiej parafii. 

- Kamień węgielny pod budowę świątyni położono 23 października 1983 r. (...) Dnia 22 sierpnia 1985 r. JE Biskup Białostocki i Gdański Sawa erygował samodzielną parafię prawosławną św. Jana Teologa w Dąbrowie Białostockiej, dekanatu sokólskiego. 1 września 1985 r. w podziemiach wznoszącej się ku górze cerkwi pierwszą Św. Liturgię odprawił ówczesny wikariusz sokólskiej parafii ks. Mikołaj Dejneko, który osiem dni później został mianowany proboszczem nowej wspólnoty. 21 października 1990 r. wmurowano kamień węgielny pod budowę plebanii. 1 października 1995 r. to kolejna ważna data w historii Dąbrowskiej parafii. W tym dniu abp Sawa wraz z przybyłym duchowieństwem konsekrował świątynię (...). Dzisiaj my, zgromadzeni wokół Chrystusowego ołtarza, chcemy podziękować Bogu za Jego obecność pośród nas na tym miejscu, za budowniczych tej świątyni, za tych, którzy przez lata doświadczali tutaj Bożej łaski i za tych, którzy dzisiaj się gromadzą, aby tu spotykać się z Bogiem - powiedział.

Wśród zaproszonych gości byli m.in.: ks. dziekan Andrzej Horaczy z parafii rzymskokatolickiej pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Dąbrowie Białostockiej, członek Zarządu Powiatu Sokólskiego Jerzy Białomyzy oraz burmistrz Dąbrowy Białostockiej Artur Gajlewicz.

W słowie skierowanym do wiernych, abp Jakub - w kontekście rocznicowych uroczystości, przybliżył zebranym najważniejsze fakty związane z powstaniem dąbrowskiej parafii, począwszy od planów jej erygowania, poprzez budowę świątyni, na posłudze proboszczów skończywszy. W dalszych słowach hierarcha skupił się na czczonym dziś świętym wskazując, iż jako najmłodszy i umiłowany uczeń Chrystusa, św. ewangelista Jan obecny był przy wszystkich najważniejszych momentach życia Zbawiciela. Nie bał się i nie zwątpił, będąc świadkiem Jego krzyżowej śmierci oraz nie uląkł się spostrzegłszy pusty grób Nauczyciela, oczyma wiary rozumiejąc co się w istocie wydarzyło. Kaznodzieja wskazywał też na wyjątkowość ewangelii napisanych przez św. Jana, jako dopełniających przekazy pozostałych trzech uczniów Chrystusa. Odwagę oraz niezachwianą wiarę w Zbawiciela, którymi wykazał się św. ewangelista Jan, władyka stawiał za wzór także i dla współczesnych chrześcijan.

- Nie oglądajmy się na nikogo obok, idźmy ciągle za Chrystusem. Wśród nas znajdą się inni, którzy też pójdą, jednak powinniśmy się koncentrować na tym, byśmy my nie zboczyli z tej drogi. Mamy tu przykład ulubionego ucznia, który poszedł za Chrystusem - poświęcił się temu całkowicie, począwszy od lat młodości. Ta miłość i odwaga powinny być dla nas przykładem. Apostoł ewangelista Jan jest wzorem dla każdego z nas. Jeśli my też będziemy podążać za Chrystusem, to otrzymamy życie wieczne w Królestwie Niebieskim, które nam przygotował nasz Zbawiciel i Pan - mówił hierarcha.

Podczas nabożeństwa miało miejsce wręczenie nagród paschalnych. Decyzją Świętego Soboru Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, proboszcz parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie - kapelan powiatowy Straży Pożarnej - ks. mgr Piotr Hanczaruk, podniesiony został do godności protojereja. Ponadto, proboszcz parafii św. Mikołaja Cudotwórcy w Nowym Dworze - ks. Dawid Sulima, nagrodzony został przywilejem noszenia kamiławki.

Ks. Piotr Hanczaruk urodził się 15 lutego 1989 r. w Białymstoku. W latach 2009 - 2012 studiował w Prawosławnym Seminarium Duchownym w Warszawie, które ukończył obroną pracy licencjackiej nt.: „Apostoł Piotr w świetle źródeł ewangelicznych”. W październiku 2019 r. ukończył studia na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, broniąc pracę magisterską nt.: „Relacja pomiędzy Eucharystią i małżeństwem w nauczaniu św. Jana Chryzostoma”. Ks. Piotr przez wiele lat działał w Bractwie Młodzieży Prawosławnej, jako przewodniczący Bractwa przy parafii św. Eliasza w Białymstoku oraz jako członek zarządu Bractwa Diecezji Białostocko - Gdańskiej. 6 czerwca 2014 r. wstąpił w związek małżeński z Anną Szejbut. Święcenia diakońskie (4 września 2016 r.) oraz kapłańskie (11 września 2016 r.) otrzymał z rąk Arcybiskupa Białostockiego i Gdańskiego Jakuba. 1 października 2016 r. ks. Piotr został mianowany proboszczem Parafii Zmartwychwstnia Pańskiego w Jacznie. Od 5 grudnia 2021 do 23 stycznia 2022 r., pełnił dodatkowo obowiązki proboszcza parafii św. Mikołaja w Nowym Dworze. Za pracę dla dobra Cerkwi nagrodzony został: nabiedrennikiem (2020), kamiławką (2020), złotym krzyżem (2021), protojerejstwem (2025).

Ks. Dawid Sulima urodził się 24 maja 1995 r., w Białymstoku. Po ukończeniu liceum ogólnokształcącego wstąpił do Prawosławnego Seminarium Duchowego, w którym kontynuował naukę do 2019 r. Zwieńczeniem edukacji była obrona pracy pt.: "szatan w różnych kulturach i tradycjach". 4 sierpnia 2019 r., wstąpił w związek małżeński z Julitą Sulima. Święcenia diakońskie (18 sierpnia 2019 r.) oraz kapłańskie (23 sierpnia 2019 r.) otrzymał z rąk Arcybiskupa Białostockiego i Gdańskiego Jakuba. Od 1 września 2019 r. do 23 stycznia 2022 pełnił obowiązki wikariusza w parafii św. Mikołaja w Gdańsku. Od 24 stycznia 2022 r., mianowany został proboszczem parafii św. Mikołaja w Nowym Dworze. Za pracę dla dobra Cerkwi nagrodzony został: nabiedrennikiem (2021), kamiławką (2025). 

Axios czcigodni Ojcowie!

Zwieńczeniem uroczystości była procesja wokół świątyni, podczas której wszem wobec wygłaszano radosną nowinę o Zmartwychwstaniu Chrystusa. Powróciwszy do cerkwi, do zgromadzonych ponownie zwrócił się abp Jakub, dziękując duchowieństwu, przybyłym gościom oraz wszystkim wiernym, za wspólną modlitwę w tym jakże ważnym dniu. Władyka podkreślał też zasługi ludzi dobrej woli, którzy wnieśli swój wkład w powstanie dąbrowskiej parafii, tworząc swoistą rodzinną wspólnotę.  

- Dziś jest dobry moment, by wspomnieć wszystkich którzy brali udział w powstawaniu tej parafii. Niektórzy z nich odeszli, niektórzy są dziś obecni. Ta inicjatywa tworzenia nowej parafii zawsze koordynuje wiernych wokół jednego ważnego dzieła. Jest wspólne dzieło, dla którego się jednoczą i razem pracują - jak w rodzinie. Wszyscy się też składają, by to dzieło doprowadzić do końca. Przecież to mieszkańcy ofiarowali swoje środki, by ta świątynia powstała. Dziś jest dobry moment by wam wszystkim podziękować, za oddanie i wasz trud. To jest też świadectwo waszej wiary, bo gdybyście nie wierzyli, to by ta świątynia nie powstała. To empiryczny - namacalny dowód, że mieszkali i mieszkają tu ludzie wierzący i tak to zostanie zapisane w historii. To wasze dzieło zostanie wynagrodzone przez Boga - powiedział abp Jakub.

W szczególnie ciepłych słowach ordynariusz Diecezji Białostocko - Gdańskiej podziękował proboszczowi o. Wiktorowi Tetiurce, zarówno za przygotowanie dzisiejszych uroczystości, jak też za trud i jak to określił - dokładne i wręcz pedantyczne prace, które ostatnimi czasy zostały w świątyni i parafii wykonane.   

Proboszcz także podziękował hierarsze, braciom w kapłaństwie, przedstawicielom władz oraz wiernym, za obecność i wspólną modlitwę. Słowa jubileuszowych pozdrowień oraz zapewnień o współpracy i jedności modlitewnej płynęły też z ust samorządowców oraz ks. Andrzeja Horaczego. Na ręce o. Wiktora przekazano także komplet szat liturgicznych, ikonę oraz pamiątkowy grawerton, jako wyraz podziękowań i szacunku gospodarzowi dąbrowskiej prawosławnej wspólnoty wiernych.    

 

Adam Matyszczyk   

 

Script logo