Święto parafialne w Gródku
Zesłanie Ducha Świętego jest w gródeckiej wspólnocie wiernych drugim świętem parafialnym, ustanowionym na pamiątkę dnia poświęcenia miejscowej świątyni. Tegorocznym uroczystościom w pięknie przyozdobionej zielnymi gałązkami cerkwi Narodzenia Najświętszej Marii Panny, przewodniczył JE Najprzewielebniejszy Andrzej - Biskup Supraski
Jak nakazuje tradycja, hierarchę powiała delegacja władz samorządowych na czele z Wójtem Wiesławem Kuleszą, a także dzieci i młodzież z miejscowego bractwa. U progu świątyni chlebem i solą powitali władykę przedstawiciele wspólnoty parafialnej, zaś we wnętrzu cerkwi o modlitwę za cała społeczność prosił proboszcz ks. mitrat Mikołaj Ostapczuk. Boską Liturgię współcelebrowali: dziekan okręgu gródeckiego ks. mitrat Jan Jaroszuk, ks. mitrat Grzegorz Misijuk z białostockiej parafii św. Jerzego Zwycięzcy, ks. mitrat Aleksander Klimiuk z Ostrowia Północnego, ks. mitrat Adam Misiejuk z parafii św. Jana Klimaka na warszawskiej Woli, ks. prot. Marek Wawreniuk z parafii św. Jana Teologa w Białymstoku, ks. prot. Tomasz Łotysz z parafii w Horostycie, ks. Michał Ostapczuk z Michałowa, ks. hieromnich Piotr z monasteru w Supraślu, protodiakon Piotr Pietrowski, protodiakon Michał Gajko oraz proboszcz gródeckiej wspólnoty wiernych wraz z wikariuszem ks. Dariuszem Sulimą.
Modlitwie towarzyszył śpiewem chór pod kierownictwem Sawy Ostapczuka. Podczas nabożeństwa do godności protojereja podniesiony został ks. Michał Ostapczuk - wikariusz parafii św. Mikołaja w Michałowie.
W słowie skierowanym do zgromadzonych, hierarcha mówił o celebrowanym dziś święcie. Rozważając wielowątkowo i wielowymiarowo ów temat, opowiadał o Duchu Świętym jako swoistej epidemii - bo tak można przetłumaczyć słowo naszestwije. Epidemii, która błyskawicznie obejmuje całą ludzkość i grzesznikom sprawia ból, który w rezultacie pokajania prowadzi do uleczenia. Mówił o Duchu Świętym zapowiedzianym przez Chrystusa w chwili Wniebowstąpienia, kiedy to obiecał apostołom zesłanie pocieszyciela, a także w kontekście chrztu każdego chrześcijanina, celebrowanego w imię Trójcy Świętej. Porównywał Świętego Ducha do wielkiej burzy, podczas której Boska siła wyrywa z ludzkiego serca grzechy, niczym wiatr dorodne drzewa z ziemi. Wskazał ów cud zesłania jako katechezę - jako aktywne działania, które w miejsce usuniętych rzeczy zbędnych, niedobrych i grzesznych, umieszcza dobroć, miłość i ewangelię - jako drogę do celu jakim jest zbawienie. I wreszcie mówił o święcie Zesłania Ducha Świętego, jako ważnym dniu dla gródeckiej wspólnoty wiernych, kiedy do przed przeszło pół wiekiem dokonano poświęcenia tej właśnie cerkwi, w której dziś wznoszono modlitwę ku Bogu.
- Będziemy się dziś modlić, by nasze pokolenie zawsze dobrze zarządzało swoim życiem, by zawsze kierował nami Duch Święty - dodał kończąc.
Pomimo niesprzyjającej pogody, uroczystości zwieńczyła świąteczna procesja. Szczególnie pięknym obrazem było liczne grono dzieci, które za sprawą decyzji dyrekcji miejscowej szkoły, mogły gremialnie uczestniczyć w Boskiej Liturgii. I właśnie za to, jak również za całokształt działalności proboszcza o. Mikołaja oraz wikariusza o. Dariusza, dziękował hierarcha w słowie końcowym. W podobnym tonie do parafian zwrócił się też o. Mikołaj, wyrażając wdzięczność za codzienną pomoc i aktywne włączanie się w życie parafii, nie tylko na niwie modlitewnej ale też społecznej, gospodarczej czy finansowej.
Po wykonaniu pamiątkowej fotografii, kontynuowano świętowanie podczas wspólnej agapy.
Adam Matyszczyk