Święto parafialne w Sokółce
Boska Liturgia w dniu wspomnienia św. Aleksandra Newskiego wieńczyła dekanalne obchody jubileuszu 100-lecia autokefalii Cerkwi w Polsce. Na tegorocznych uroczystościach święta patronalnego sokólskiej parafii licznie zgromadzili się duchowni i wierni, a nabożeństwu przewodniczył ordynariusz Diecezji Białostocko-Gdańskiej.
Już w przededniu wierni uczestniczyli w całonocnym czuwaniu oraz oświęceniu wody. Dziś, kwadrans przed 9 procesyjnie udali się pod dom parafialny, by uroczyście powitać przybyłego na tę okoliczność abp Jakuba. U bram świątyni arcypasterza powitali: młodzież, zarząd Bractwa Cerkiewnego św. Spirydona, kierownictwo Banku Spółdzielczego w Sokółce oraz delegacje samorządowców na czele z p.o. burmistrza Sokółki Adamem Kowalczukiem oraz starostą sokólskim Piotrem Rećko. Zgodnie z przyjętą tradycją, u progu świątyni, chlebem i solą przywitał władykę starosta cerkiewny Jan Turko, zaś już w jej wnętrzu o modlitwę za całą wspólnotę prosił proboszcz ks. mitrat Włodzimierz Misiejuk.
Arcypasterską Boską Liturgię współcelebrowało piętnastu duchownych, zaś modlitwie towarzyszyły - pięknym śpiewem, miejscowy chór parafialny oraz chór dziecięcy, pod kierownictwem matuszki Pauliny Ławreszuk.
Zanim w zabytkowych murach sokólskiej cerkwi odczytano słowa Ewangelii, równie podniośle wybrzmiało chóralne Aksios (godzien), które od arcypasterza i wiernych usłyszał o. Adrian Charytoniuk. Decyzją Świętego Soboru Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, o. Adrian został nagrodzony palicą i dziś z rąk władyki Jakuba nagrodę tę otrzymał.
O. Adrian urodził się 16 października 1979 r., w Białymstoku. Jest synem Antoniny i duchownego - o. Piotra Charytoniuka. W 1998 r. ukończył VIII LO w Białymstoku. Naukę kontynuował w Prawosławnym Seminarium Duchownym i zakończył ją w 2001 r. po obronie pracy licencjackiej na temat "Odkupienie w tekstach liturgicznych Wielkiego Czwartku, Piątku i Soboty". Był psalmistą w parafiach: Jałówka, Kożany oraz Krynki. 12 czerwca 2009 r. wstąpił w związek małżeński z Ewą Korolczuk. Święcenia diakońskie (16 sierpnia 2009 r.) oraz kapłańskie (23 sierpnia 2009 r.) otrzymał z rąk Arcybiskupa Białostockiego i Gdańskiego Jakuba, w białostockiej katedrze św. Mikołaja. Od 2009 r. jest proboszczem parafii śww. app. Piotra i Pawła w Samogródzie oraz p.o. proboszcza parafii św. Jerzego w Wierzchlesiu. Za pracę dla dobra Cerkwi nagrodzony został: nabiedrennikiem (2011), skufią (2013), kamiławką (2016), złotym krzyżem (2018), protoijerejstwem (2020) oraz palicą (2024).
W słowach duchowego pouczenia abp Jakub mówił o znaczeniu życia liturgicznego i Eucharystii, jako elementów spajających życie parafialne, podobnie jak wspólne domowe posiłki są elementem spajającym życie rodzinne.
- Uczestnictwo w Liturgii i Eucharystii jest bardzo ważnym elementem życia parafialnego. Chrystus powiedział przecież: "Kto nie będzie spożywał mojego ciała i nie będzie pił mojej krwi, nie wejdzie do królestwa Bożego". Wielu uczniów zgorszyło się tymi słowami. Ale dopiero apostołowie, będąc uczestnikami ostatniej wieczerzy, zrozumieli co te słowa znaczyły. Wówczas to Chrystus po raz pierwszy wziął chleb i dając uczniom mówił: "Bierzcie i jedzcie, to jest ciało moje", a później wziął kielich i powiedział: "To jest krew moja, która wylewa się za wielu, to czyńcie na moją pamiątkę". Od tego momentu uczniowie czynili to na pamiątkę ostatniej wieczerzy. Każde uczestnictwo w Eucharystii jest takim uczestnictwem w ostatniej wieczerzy. Tak jakbyśmy z apostołami zasiedli w tym wieczerniku, razem z naszym Zbawicielem Jezusem Chrystusem i stawali się uczestnikami, Jego męki, Jego zwycięstwa nad śmiercią i Jego chwały, która nas oczekuje w życiu przyszłym. To bardzo ważne, żeby rodzina zasiadała wspólnie do spożywania posiłków. Wiemy, że teraz jest z tym coraz trudniej, ale jest to bardzo ważny i piękny element życia rodzinnego. Takim wspólnym posiłkiem parafialnym jest obcowanie liturgiczne, jest uczestnictwo w Eucharystii. W naszych świątyniach tworzymy naszą wspólną rodzinę, uczestnicząc w Eucharystycznym stole. W domu spożywamy te posiłki, które potrzebne są do podtrzymania życia fizycznego, w naszych świątyniach spożywamy pokarm, który jest niezbędny, by otrzymać życie wieczne (...). Gdy mamy uroczystość w domu, ktoś obchodzi dzień swoich imienin czy ważną rocznicę, zapraszamy też i innych do naszego rodzinnego stołu. Podobnie też w dzień święta parafialnego, zapraszane są inne osoby, wtedy ta nasza uczta liturgiczna jest bardziej bogata. Dlatego też dziś, w nabożeństwie uczestniczą także przedstawiciele władz i instytucji, dlatego dziś upoważniliście mnie do przewodniczenia nabożeństwu - powiedział hierarcha.
- Bracia i siostry, pamiętajcie o tej wadze i znaczeniu życia liturgicznego, pamiętajcie by przekazywać to naszym dzieciom. Choć to życie ziemskie jest bardzo krótkie, to jest bardzo ważne. To w życiu tu na ziemi mamy zapracować na nasze miejsce i udział w życiu wiecznym. Życzę wam, by Bóg pomagał wam kroczyć droga Ewangelii, drogą miłości do bliźniego, tak by otrzymać swój udział w życiu wiecznym - dodał.
Świątecznej procesji sprzyjała piękna pogoda, a podniosłości modlitewnej atmosfery dodawały melodyczne dźwięki dzwonów, ewangeliczne czytania i błogosławieństwa wygłaszane na cztery strony świata.
Na zakończenie raz jeszcze głos zabrał abp Jakub, dziękując wszystkim zgromadzonym za obecność i wspólną modlitwę. W podobnym tonie do zgromadzonych zwrócił się też proboszcz, dziękując hierarsze, kapłanom, przedstawicielom władz i instytucji, zaproszonym gościom oraz parafianom i wszystkim wiernym.
Nim zgromadzeni udali się do swoich domów, mogli raz jeszcze obejrzeć wystawę fotograficzną pt.: "Ręce w służbie Bogu", wyeksponowaną na cerkiewnym ogrodzeniu. Już niebawem ostatnia w tym roku ekspozycja - tym razem w Kuźnicy. O szczegółach poinformujemy na łamach naszego portalu.
Adam Matyszczyk