Święto parafialne w Wierzchlesiu

  • Foto: Adam Matyszczyk

    Foto: Adam Matyszczyk

Choć wspomnienie św. Jerzego Zwycięzcy zazwyczaj przypada w okresie Paschalnym, a niekiedy nawet w czasie Jasnego Tygodnia, to raz na kilka lat zdarza się, iż patronalne święto parafii w Wierzchlesiu celebrowane jest w drugi dzień Wielkanocy. Ostatni raz taka sytuacja miała miejsce w 2013 roku, a powtórzyła się właśnie dziś, dając zarówno miejscowym jak i przyjezdnym wiernym, podwójny powód do radosnego świętowania.

Uroczystości rozpoczęły się molebnem z oświeceniem wody, po czym sprawowana była świąteczna Boska Liturgia. Modlitwie w ołtarzu towarzyszył melodycznie miejscowy chór, tradycyjnym cerkiewnym śpiewem. Podczas procesji wszem wobec wygłaszana była radosna nowina o zmartwychwstałym Chrystusie, a poświęcenia na cztery strony świata dokonali nie tylko duchowni święconą wodą, ale też krótki wiosenny deszcz, który wedle lokalnych przykazań, padający na Jurija zwiastuje obfite plony.

Zgodnie z przyjęta już tradycją, po zakończonym nabożeństwie parafianie spotkali się też na cmentarzu, gdzie Paschalną radość rozdzielili ze spoczywającymi tu bliskimi.

 

Adam Matyszczyk

Script logo