Święto Zwiastowania Bogurodzicy w Supraślu
Dziś (7 kwietnia) Cerkiew wspomina święto Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy, jedno z grona dwunastu wielkich i za razem patronalne święto Monasteru w Supraślu. Uroczystościom w głównej klasztornej świątyni przewodniczył JE Najprzewielebniejszy Jakub Arcybiskup Białostocki i Gdański, w asyście JE Najprzewielebniejszego Grzegorza Arcybiskupa Bielskiego, JE Najprzewielebniejszego Andrzeja Biskupa Supraskiego oraz braci monasterskiej i duchowieństwa diecezji.
- Drodzy bracia i siostry, dziś gromadzi nas w tej świątyni jedno z dwunastu wielkich świąt Cerkwi prawosławnej, Zwiastowanie Najświętszej Bogurodzicy. Można powiedzieć, iż to święto jest takim radosnym punktem na mapie naszych wielkopostnych zmagań. Chociaż przypada zawsze w okresie wielkiego postu, to jest to święto bardzo uroczyste i radosne, święto, na które czekamy z niecierpliwością. W ten dzień jest sprawowana Liturgia św. Jana Chryzostoma, zmieniają się melodie śpiewane przez chór, także szaty duchownych - z ciemnego postnego koloru, zmieniane są na kolor niebieski. Można odnieść takie wrażenie, że cała Cerkiew czuje radość z powodu tego, co powiedział Archanioł Gabriel, że Bogurodzica urodzi Syna, który będzie Synem Najwyższego i któremu nada imię Jezus. O tej radości bardzo pięknie mówi nam troparion dzisiejszego święta: "Dzisiaj zbawienia naszego początek i odwiecznej objawienie tajemnicy, Syn Boży staje się Synem Dziewicy i Gabriel łaskę zwiastuje. Przeto i my wraz z nim Bogurodzicy zaśpiewajmy: Raduj się, Łaski Pełna, Pan z Tobą" (...). Dzisiejsze święto jest także wyrazem wdzięczności składanej Bogurodzicy, za wypełnienie woli Bożej. Jest dla nas przypomnieniem o wielkiej roli Matki Bożej w dziele zbawienia całego rodzaju ludzkiego (...). Matka Boża ma szczególną rolę w naszej prawosławnej tradycji i jest nam szczególnie bliska. Widać to tu - w monasterze w Supraślu, gdzie akatysty do Matki Bożej gromadzą tak wielu wiernych (...). O tym, że Bogurodzica spełnia prośby i ma nas w swojej opiece, mogliśmy się przekonać już wielokrotnie. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu, kiedy supraski monaster był zniszczony, nikt nie przypuszczał, że w tym miejscu będzie trwała modlitwa, że zostanie odbudowana ta piękna cerkiew, ikony które tu są, będą mirotoczyć, że będzie Akademia Supraska. I tak się stało, że Bogurodzica okryła swoim omoforionem to miejsce i dzisiaj po wielu staraniach, supraski monaster stał się pięknym świadectwem naszej prawosławnej wiary - powiedział w okolicznościowym kazaniu ks. Mateusz Kiczko z białostockiej parafii Zmartwychwstania Pańskiego.
Podczas nabożeństwa miało miejsce wręczenie nagród paschalnych. Decyzją Świętego Soboru Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, proboszcz parafii Narodzenia NMP w Kętrzynie - Dziekan Straży Granicznej - ks. prot. kpt. SG mgr Paweł Siebiesiewicz, został nagrodzony przywilejem noszenia krzyża z ozdobami. Podniesiony do godności protojereja został też ks. por. mgr Łukasz Ławreszuk - wikariusz parafii św. Aleksandra Newskiego w Sokółce.
Ks. Łukasz urodził się 19 grudnia 1983 r. w Białymstoku. W latach 1998 - 2002 uczęszczał do IV Liceum Ogólnokształcącym w Białymstoku, następnie do 2005 r. kontynuował naukę w Prawosławnym Seminarium Duchownym w Warszawie. 4 grudnia 2003 r., podczas trwania nauki w seminarium, przyjął postrzyżyny lektorskie z rąk metropolity Sawy. Seminarium ukończył w 2005 r. broniąc pracę licencjacką pt. "Wpływ nauki św. Apostoła Pawła na treść Ewangelii według św. Apostoła Łukasza". W latach 2005 - 2008 studiował w Akademii Teologicznej w Sankt Petersburgu, gdzie obronił pracę kandydacką na temat: "Historia i skutki Soboru Apostolskiego według Księgi Dziejów i listu do Galacjan" uzyskując tytuł kandydata nauk teologicznych. Po powrocie do kraju kontynuował naukę w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. W 2010 r. uzyskał tytuł magistra teologii broniąc pracę na temat: "Pokora w życiu chrześcijanina". 1 października 2010 r. wstąpił w związek małżeński z Pauliną Charkiewicz. W 2011 r. w Wyższej Szkole Oficerskie Wojsk Lądowych we Wrocławiu przeszedł kurs szkolenia kadr rezerwy (oficerski) w ramach długotrwałych ćwiczeń wojskowych. 11 września 2011 r., z rąk Arcybiskupa Białostockiego i Gdańskiego Jakuba przyjął święcenia diakońskie, zaś 22 września z rąk Metropolity Warszawskiego i Całej Polski Sawy przyjął święcenia kapłańskie. Od 3 października 2011 r. do 31 sierpnia 2018 r. był proboszczem parafii w Ełku i Suwałkach. Od 1 września 2018 do 31 lipca 2020 pełnił funkcję wikariusza parafii w Gdańsku. Z dniem 1 sierpnia 2020 r. mianowany wikariuszem parafii św. Aleksandra Newskiego w Sokółce, którą sprawuje do dziś. Od 2020 r. pełni też funkcję kapelana 11 Batalionu Lekkiej Piechoty w Białymstoku 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W 2024 r., awansowany został na stopień porucznika. Za pracę dla dobra Cerkwi nagrodzony został: nabiedrennikiem (2014), skufią (2014), kamiławką (2017), złotym krzyżem (2023), protoijerejstwem (2025).
Axios czcigodni Ojcowie!
Zwieńczeniem uroczystości była świąteczna procesja, podczas której wspominano także śp. abp Mirona, wznosząc modlitwę przy jego grobie.
Na zakończenie głos zabrał abp Jakub. Zwracając się do zebranych, arcypasterz odniósł się do słów wcześniejszego kazania, wskazując dzisiejsze święto jako początek ludzkiego zbawienia.
- Dobra nowina o Zbawieniu, którą później głosili apostołowie i którą zapisali w swoich księgach, była zwiastowana Bogurodzicy. Bóg staje się człowiekiem po to, by człowieka uczynić Bogiem z łaski. Bóg stworzył człowieka, żeby ten żył w chwale, po to żeby był taki jak sam Bóg, bo został stworzony na obraz i podobieństwo Boże. I Bóg nie pozostawia człowieka po upadku, a oddaje swojego jednorodzonego Syna, po to, żeby każdy kto w niego uwierzy, mógł otrzymać życie wieczne i powrócić do tego celu, do tego miejsca, do którego został stworzony. To dlatego dziś tak się radujemy, bo dzisiejsze święto przenosi nas do Nazaretu, gdzie Archanioł Gabriel stanął przed Najświętszą Panną o imieniu Maria i przekazał Jej bardzo ważną wiadomość, że to Ona ma być matką Syna Bożego. Wierzymy, że i my skorzystamy z dzieła zbawienia, podróżując za Chrystusem i żyjąc zgodnie z Ewangelią - powiedział.
W dalszych słowach Hierarcha podziękował bp Andrzejowi za zaproszenie na uroczystości, wyraził też wdzięczność abp Grzegorzowi, za obecność i pozdrowienia przekazane od Metropolity Warszawskiego i całej Polski Sawy. Abp Jakub mówił też o niełatwych decyzjach zwierzchnika Cerkwi w Polsce, dzięki którym udało się wznowić życie monastyczne w Supraślu oraz odbudować główną świątynię. W ciepłych słowach wspominał też byłych namiestników monasteru oraz osoby związane z tym miejscem, tu pracujące i modlące się na co dzień. Kończąc Arcypasterz wyraził też uznanie wszystkim zgromadzonym na uroczystościach, a w szczególności uczniom okolicznych szkół, którzy wraz z opiekunami licznie przystąpili do sakramentów spowiedzi i Eucharystii, w ramach organizowanych dziś rekolekcji.
Adam Matyszczyk