W drodze na Św. Górę Grabarkę - dzień święta

  • Foto: Adam Matyszczyk

    Foto: Adam Matyszczyk

18-19.08.2019 r., Św. Góra Grabarka. Nieprzerwanie, we dnie i w nocy, z ust ludzkich płyną żarliwe modlitwy ku jedynemu Bogu. Tysiące wiernych bierze udział w uroczystościach święta Przemienienia Pańskiego. 

Na cudowną, świętą dla Prawosławia Górę Krzyży, najważniejsze i najbardziej znane sanktuarium w Polsce, ściągają wierni z całego kraju i zza granicy. Wśród nich jesteśmy również my, pielgrzymi. Poświęciliśmy sześć ostatnich dni, by przyjść tu pieszo. Już nie w zakurzonych, a w odświętnych ubraniach modlimy się, stawiamy świece, składamy karteczki intencyjne, adorujemy ikonę Matki Bożej Iwerskiej. Omywamy ciało w cudownym strumyku i wycieramy je chusteczkami, które tam pozostawiamy. Wierzymy, że w ten sposób zostawiamy tu też swoje dolegliwości, choroby, słabości i wrócimy odnowieni – przemienieni, tak jak Bóg dwa tysiące lat temu przemienił się na Górze Tabor. Obserwujemy jak dołączają do nas kolejne pielgrzymki: z Bielska Podlaskiego, Siemiatycz, Białegostoku, Warszawy i wielu, wielu innych miejsc. Po raz kolejny swój krzyż przyniosła też pielgrzymka służb mundurowych. Nabrawszy do naczynia święconej wody z krynoczki, wespół z innymi ludźmi spacerujemy alejkami wśród krzyży. Ile ich tu jest? Tyle ile grzechów? Tyle ile intencji, próśb, podziękowań? Tylko jedyny Bóg to wie. Do ubrania przypinamy pielgrzymkowe plakietki – to dla nas wielki honor je mieć. Część z nas wróciła na jedną noc do domu, by przywieźć tu rodzinę i dzieci. Część nocowała w namiotach lub w śpiworach pod gołym niebem. Większość niemal przez całą noc uczestniczyła w nabożeństwach. Postne posiłki spożywamy na kocu rozpostartym u zbocza Góry, lub w lasku nieopodal. Na ławeczkach wokół preobrażeńskiej cerkwi siedzą staruszkowie, którzy w przerwach między nabożeństwami śpiewają pieśni z bohohłaśnika. Przysłuchujemy się im, w skupieniu oczekując na spowiedź.

Tak mija nam popołudnie, wieczór, noc i cały następny dzień. Dziś o 9.30 rozpocznie się uroczysta główna Boska Liturgia, której przewodniczył będzie metropolita warszawski i całej Polski Sawa.

 

Adam Matyszczyk

Script logo