Wernisaż wystawy fotograficznej "Ręce w służbie Bogu"

  • Foto: Adam Matyszczyk

    Foto: Adam Matyszczyk

Wczoraj (26 maja) w Dąbrowie Białostockiej miał miejsce wernisaż wystawy fotograficznej pt.: "Ręce w służbie Bogu". W ramach wydarzenia, w miejscowej cerkwi św. Jana Teologa odbył się koncert chórów, a oprócz prezentacji wystawy, licznie zgromadzeni goście mogli też porozmawiać zarówno z pomysłodawcą projektu i autorem zdjęć, jak też mecenasem wystawy, korzystając przy tym z przygotowanego poczęstunku. 

Pomysł na motyw przewodni dłoni pojawił się przed rokiem i jak to często bywa - przypadkiem. Podczas segregacji archiwum okazało się, iż sporo fotografii dokumentujących niemal dekadę życia społeczności prawosławnej Sokólszczyzny, przedstawia zbliżenie dłoni, zarówno kapłanów podczas sprawowania nabożeństw, jak też wiernych - zarówno w cerkwi jak i poza nią. Od pomysłu do urzeczywistnienia celu, droga nie była już daleka, a w realizacji projektu nieocenioną pomoc wniósł ks. Piotr Hanczaruk - opracowując szatę graficzną oraz o. Pantelejmon (Karczewski), który opracował i przygotował cytaty. Całość pod swoje skrzydła wziął mecenas wystawy - Bank Spółdzielczy w Sokółce, bez wsparcia którego wczorajsze wydarzenie z pewnością by się nie odbyło. Słowa podziękowań kierujemy także do o. Wiktora Teriurki, dzięki któremu właśnie w Dąbrowie Białostockiej mogliśmy zainaugurować tę wystawę. Wyrazy uznania składamy na ręce Koła Gospodyń Wiejskich Brzozowy Zakątek, za znakomity i pyszny poczęstunek. Szczególne podziękowania kierujemy do wszystkich uczestników wczorajszego spotkania - dziękujemy za wspólnie mile spędzone popołudnie.

Prezentowane fotografie celowo przedstawiają jedynie ludzkie dłonie - bez całej towarzyszącej każdemu z nas otoczki społecznej, kulturowej czy materialnej. Dłonie każdy z nas ma takie same, bez względu czy jest kapłanem, urzędnikiem czy rolnikiem, czy jest zamożny - czy nie, czy na co dzień mieszka w wielkiej metropolii czy też za oknem domu ma pola i lasy. Dłonie - jeśli tylko wykorzystamy daną mam wolną wolę, mogą służyć Bogu - w różny sposób: przy ołtarzu, za kierownicą ciężarówki, przy biurku, wertując karki szkolnego podręcznika czy robiąc kolejny wiosenny zasiew pól. Dłonie doskonale przedstawiają też przemijanie i wskazują, iż służbie Bogu wiek w żadnym razie nie przeszkadza. Dłonie są też motywem uniwersalnym i równie dobrze oddawać mogą służbę Bogu wiernych Cerkwi prawosławnej ale też szerzej - wszystkich chrześcijan, dlatego też do obejrzenia wystawy i uczestnictwa w wydarzeniu zaproszono wszystkich, bez względu na wyznanie czy wiek.  

"Ręce w służbie Bogu", to wystawa, która zagości także w innych parafiach dekanatu sokólskiego. Wszędzie tam, będzie to szerszy projekt kulturalno-integracyjny, by wszystkim chętnym pokazać piękno prawosławia oraz zachęcić do wzajemnej integracji. O dacie i miejscu kolejnej ekspozycji wraz z programem spotkania poinformujemy na łamach naszej witryny.

 

Adam Matyszczyk

Script logo