Wyjazd integracyjny BMP z Dąbrowy Białostockiej i Jaczna

  • Foto: Adam Matyszczyk

    Foto: Adam Matyszczyk

Z inicjatywy duchowych opiekunów: o. Wiktora Tetiurki - proboszcza parafii św. Jana Teologa w Dąbrowie Białostockiej oraz o. Piotra Hanczaruka - proboszcza parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie, członkowie miejscowego Bractwa Młodzieży Prawosławnej uczestniczyli w czterodniowym wyjeździe integracyjnym. Wyjazd ów był nie tylko okazją do odpoczynku od codziennych obowiązków oraz zacieśnienia przyjacielskich relacji, ale też swoistym podziękowaniem - od duchownych dla młodzieży, za pomoc w życiu obu parafii. Rolę opiekuna grupy przyjął na siebie doświadczony w tej materii o. Piotr.
 
Tegoroczna wyprawa miała charakter objazdowy, a na jej początek obrano centrum naszego kraju. Pobudka wczesnym rankiem i kilkugodzinna podróż, były preludium do bogatej w atrakcje wycieczki. Pierwszym jej punktem była Łódź, gdzie uczestnicy zwiedzili piękny sobór św. Aleksandra Newskiego oraz bardzo ciekawą architektonicznie cerkiew św. Olgi. Będąc w Łodzi nie można było pominąć najdłuższego deptaku w Polsce i zarazem jednej z najdłuższych ulic handlowych w Europie, wizytówki miasta - ul. Piotrkowskiej. Zwieńczeniem pierwszego dnia była wizyta w Piotrkowie Trybunalskim. Proboszcz miejscowej wspólnoty wiernych - o. Jan Jakimiuk, zaprosił młodzież do miejscowej cerkwi Wszystkich Świętych, szczegółowo opowiadając o historii parafii - od jej początków, do czasów nam współczesnych. Następnie, zabrawszy gości na historyczno-sentymentalną podróż urokliwą piotrkowską starówką, wraz z o. Michałem Kuryło zaprosił na pyszną kolację oraz nocleg w parafialnym domu. Następnego ranka, wypoczęci i pokrzepieni niemniej pysznym śniadaniem bractwowicze, wyruszyli w stronę Bydgoszczy, gdzie zaplanowany był obiad, a także zwiedzanie miejscowej cerkwi św. Mikołaja oraz okolic Starego Miasta przy rzece Brdzie. Pokonawszy kolejne 170 km, zgrana ekipa zameldowała się w Gdańsku, a konkretnie przy miejscowej cerkwi św. Mikołaja. Po dość wyczerpującej drodze ukojeniem był nocleg w parafialnej świetlicy. Trzeci dzień wyprawy upłynął pod znakiem zwiedzania stolicy województwa pomorskiego. Starówka, Bazylika Mariacka, fontanna Neptuna, to tylko część miejsc, które odwiedzili. O. Piotr zaproponował też swoim podopiecznym niecodzienną lekcję historii. Ekspozycja muzeum II Wojny Światowej i płynący zeń przekaz zrobił na młodzieży bardzo duże wrażenie. Ostatniego dnia - przed wyjazdem, bractwowicze zwiedzili górującą nad okolicą, piękną gdańską cerkiew św. Mikołaja. O jej losach i historii prawosławia na tych terenach opowiedział proboszcz o. Dariusz Jóźwik. Symbolicznym pożegnaniem z Pomorzem była krótka wizyta na Westerplatte. Na zaproszenie o. Jarosława Kupryjaniuka, w drodze powrotnej młodzież odwiedziła jeszcze Mrągowo i tamtejszą cerkiew Przemienienia Pańskiego. Późnym wieczorem, cali, zdrowi i szczęśliwi wrócili do domów.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania Markowi Masalskiemu - dyrektorowi Prawosławnego Ośrodka Miłosierdzia ELEOS, za użyczenie busa, którym komfortowo i bezpiecznie zrealizowano podróż. Ponadto gorące podziękowania kierują w stronę duchownych, którzy w ciągu tych czterech dni gościli i przyjmowali młodzież pod swój dach.

Oddzielne podziękowania młodzież składa swoim opiekunom duchowym - o. Wiktorowi i o. Piotrowi, zarówno za organizację przedsięwzięcia, jak też - co niemniej ważne, za poświęconą im uwagę. Za wspólnie spędzony czas, kilometry spacerów, długie wieczorne rozmowy czy wesołe śpiewanie kolęd. Nic dziwnego, że zanim dobiegło końca tegoroczne spotkanie, w planach rysuje się już wizja przyszłorocznej bractwowej wycieczki.

 

Adam Matyszczyk

Script logo