Archiwum 2015-05-21 - Święto parafialne w Dąbrowie Białostockiej

  • Foto: Daniel Szczurko

    Foto: Daniel Szczurko

2015-05-21
Rok rocznie 21 maja, cerkiewne dzwony zapraszają wiernych dąbrowskiej parafii na liturgiczne uroczystości święta parafialniego. W tym roku, zebrani mieli podwójną okazję do świętowania, gdyż dzień wspomnienia patrona miejscowej Cerkwi, św. ap. Jana Teologa, zbiegł się z innym ważnym świętem - Wniebowstąpieniem Pańskim. 

Już o godzinie 9.00, ks. prot. Józef Sitkiewicz z Nowego Dworu wraz z jeromonachem Włodzimierzem (Wiaczesławem) Dejneko, rozpoczął modlitwę, odprawiając akafist do św. Jana. O godz. 10.00, dziekan okręgu sokólskiego, ks. mitrat Włodzimierz Misiejuk, w asyście przybyłego duchowieństwa, rozpoczął uroczystą Boską Liturgię. Podczas kazania, ks. Włodzimierz wskazał na istotę święta Wniebowstąpienia Pańskiego oraz rolę św. Apostoła i ewangelisty Jana, zarówno przy ukrzyżowaniu jak i po nim. Całość zakończyła wspólna procesja wokół świątyni. 

Wniebowstąpienie Pańskie to jedno z 12 wielkich świąt. Przypada na czterdziesty dzień po Zmartwychwstaniu Pańskim – zawsze we czwartek. Święto Wniebowstąpienia to święto uwieńczonego zbawienia. Cały proces zbawienia: narodziny, cierpienia, śmierć i zmartwychwstanie, kończy się Wniebowstąpieniem. Wypełniwszy Swój wobec nas zamiar, i to co na ziemi zjednawszy z tym co w Niebiosach, wzniosłeś się w chwale Chryste Boże nasz, w żaden sposób nie oddalając się, lecz pozostając nierozłącznym obwieściłeś miłującym Cię: jestem z wami i nikt nie jest przeciw wam - słyszymy w Kondakionie Święta.

FOTO:

http://cerkiew-sokolka.pl/archiwum/?wniebowstapienie-panskie-i-sw-ap-jana-teologa-w-dabrowie-bialostockiej

Adam Matyszczyk

Script logo