Archiwum 2016-10-09 - Święto parafialne w Dąbrowie Białostockiej

  • Foto: Adam Matyszczyk

    Foto: Adam Matyszczyk

2016-10-09
W minioną niedzielę, "małą Paschę" obchodzili parafianie w Dąbrowie Białostockiej. Mimo ponurej, wietrznej pogody, cerkiew pw. św. Apostoła Jana Teologa wypełniona był ciepłem i miłością. Do świątyni ściągnęły rzesze wiernych i niemal wszyscy duchowni okręgu sokólskiego, by w modlitewny sposób wspomnieć św. ewagnelistę Jana.

Liturgiczne uroczystości rozpoczął akafist do czczonego tego dnia świętego. Odprawionej następnie Boskiej Liturgii przewodniczył ks. mitrat Aleksander Klimuk z Ostrowa Północnego w asyście ks. Józefa Sitkiewicza z Nowego Dworu, ks. Jarosława Grygiewicza z Kuźnicy, ks. Marka Kozłowskiego z Augustowa, ks. Justyna Jaroszuka z Sokóki, ks. Piotra Hanczaruka z Jaczna oraz hieromnicha Włodzimierza z monasteru w Sakach, który jest synem proboszcza parafii w Dąbrowie o. Mikołaja Dejneko.  

- (...) Apostoł Jan Teolog w swoich przemowach i pismach zwracał uwagę na nierozerwalny związek miłości do Boga i miłości do człowieka. Mówił: "Gdy miłujemy się wzajemnie, Bóg przebywa w nas, a jego miłość jest w nas doskonała". Kto mówi, że kocha Boga, a nienawidzi swojego brata, sąsiada, bliźniego - jest kłamcą! Spójrzmy na prosty przykład. Kwiat postawiony na parapecie stara się odwrócić do światła, do słońca. Szuka go jak pokarmu, który jest mu niebędny do życia. Tak, jak roślina pragnie słońca, tak człowiek, jego dusza, poszukuje miłości. Tylko że w przypadku ludzi, wszystko zależy od nas samych. Od naszego pragnienia Boga, szczerości, chęci i wiary. Święty Apostoł Jan Teolog, jako ten umiłowany przez Boga, jako ten, któremu Bóg powierzył w opiekę swoją Matkę, jest przykładem takiej doskonałej postawy, doskonałej miłości (...). Drodzy bracia i siostry, skoro Apostoł Jan był najbliższym, najbardziej umiłowanym z Apostołów Chrystusa, to jakże wielką siłę ma jego modlitwa u Boga? Starajmy się wznosić do św. Jana swoje modlitwy abyśmy byli zawsze przepełnieni choć cząstką tej miłości, którą posiadał w sobie Apostoł Jan. Apostole Janie Teologu módl się do Boga za nas grzesznych. Amen - powiedział w przygotowanym kazaniu o. Piotr.  

Po świątecznej procesji wokół świątyni, do zgromadzonych zwrócił się też o. Alekander. - Można powiedzieć, że dziś jest mała Pascha. Oczywiscie każda niedziela jest swoistą małą Paschą, dlatego że wspominamy wówczas Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Ale też każde święto parafialne także jest małą Paschą, dlatego można powiedzieć że dziś, w tej cerkwi, w tej parafii, świętujemy podwójnie - powiedział. O. Aleksander w imieniu proboszcza o. Mikołaja oraz całego duchowieństwa, podziękował też wszystkim za przybycie i wspólne uczestnictwo w nabożeństwach.   

FOTO:

http://cerkiew-sokolka.pl/archiwum/?swieto-parafialne-w-dabrowie-bialostockiej

Adam Matyszczyk

Script logo