Chrzest Pański - Objawienie Pańskie

Data:19.01.2015 r.

  • Foto: Adam Matyszczyk

    Foto: Adam Matyszczyk

Dziś Cerkiew świętuje Chrzest Pański (Kreszczenije Hospodnie) nazywane też świętem Epifanii - Objawieniem Pańskim, bądź też świętem Jordanu. Jest to jedno z 12 Wielkich Świąt, obchodzone zawsze 19 stycznia.

W tym dniu wierni udają sie do świątyń, gdzie po św. Liturgii uczestniczą w obrzędzie Wielkiego Poświecenia Wody, sprawowanym na pamiątkę chrztu Jezusa w rzece Jordan. W wielu parafiach praktykowane są w tym dniu uroczyste procesje do pobliskich jezior czy rzek. Jeśli wodę pokrywa lód, wycina się przeręble w kształcie krzyża, a następnie święci wodę, którą później wierni zabierają do domów i przechowują przez cały rok. W dniu poprzedzającym święto domownicy zasiadają wspólnie do kolacji wigilijnej, która w myśl tradycji powinna być skromniejsza niż ta, spożywana przed świętem Bożego Narodzenia.

Od święta Chrztu Pańskiego do Spotkania Pańskiego kapłani odwiedzają też domy wiernych. Jest to nawiązanie do rozpoczęcia przez Chrystusa publicznej działalności po swym chrzcie. Modlitwa za dom i jego mieszkańców a także pokropienie wodą "jordańską" jest symbolicznym udziałem domowników w Bożym objawieniu. Zwyczaj nakazuje, aby w każdym domu była woda święcona, na stole zaś chleb, sól, zapalona świeca oraz ikona.

Jan, który od dzieciństwa znał niezwykłą świętość Jego życia, chciał powstrzymać Go, mówiąc: „To ja powinienem prosić Cię o chrzest, a Ty przychodzisz do mnie”. Ale Jezus powiedział do niego: „Teraz nie czas mówić o tym, powinniśmy wypełnić to, do czego zostaliśmy powołani”. Wówczas Jan zgodził się. Zanurzywszy się w Jordanie, Jezus zaraz wyszedł z wody i modlił się. W tym momencie Jan widział, jak otwarły się niebiosa i Duch Boży w postaci białego gołębia zstąpił na Jezusa, a wówczas posłyszał głos: „Oto jest Syn Mój umiłowany, w Którym mam upodobanie”.

Tak zostały ukazane wszystkie trzy postaci Przenajświętszej Trójcy, dlatego święto to nazywane jest też Świętem Epifanii - Objawienia.

 

Adam Matyszczyk
wykorzystano fragmenty z cerkiew.pl

 

Script logo