Orędzie Paschalne JE Najprzewielebniejszego Jakuba, Arcybiskupa Białostockiego i Gdańskiego

Data:14.04.2015 r.

  • Abp Jakub

    Abp Jakub

Do Czcigodnego duchowieństwa, miłujących Boga Braci i Sióstr zakonnych i wszystkich wiernych diecezji białostocko-gdańskiej Chrystus Zmartwychwstał! Tymi słowami witamy się wzajemnie, Bracia i Siostry, podczas Święta Zmartwychwstania Pańskiego. Niosą one w sobie ogrom radości wynikającej z faktu powstania z martwych naszego Zbawiciela i Pana Jezusa Chrystusa, Który daje zmartwychwstanie każdemu. Po to, by zwyciężyć śmierć, dać nam zmartwychwstanie i życie wieczne, Bóg stał się człowiekiem i umarł na krzyżu.

Św. Jan z Damaszku pisał zatem: „Choć wszystkie dzieła Chrystusa były wielkie, boskie i godne podziwu na równi z Jego cudami, to jednak ponad wszystkie wznosi się Jego wspaniały Krzyż. Bo tylko właśnie Krzyż Pana naszego Jezusa Chrystusa, a nie cokolwiek innego, zwyciężył śmierć, zgładził grzech praojca, pokonał piekło, darował nam zmartwychwstanie, udzielił siły do wzniesienia się ponad doczesność i ponad samą śmierć, zgotował powrót do dawnej szczęśliwości, otworzył bramy raju, umieścił naturę naszą po prawicy Boga, uczynił nas jego dziećmi i dziedzicami. Bo przecież to wszystko dokonało się dzięki Krzyżowi” (Wykład wiary prawdziwej). Podczas Jutrzni Paschalnej, wychwalając zmartwychwstanie Pana, śpiewamy: „(…) przyjdźcie wszyscy wierni, pokłońmy się świętemu Zmartwychwstaniu Chrystusa, oto bowiem przez krzyż nadeszła radość dla całego świata”. Nie możemy pomijać faktu, że radość zmartwychwstania poprzedzona była udręką i bólem ukrzyżowania. Nie ma bowiem Zmartwychwstania bez Wielkiego Piątku, kiedy Jezus Chrystus zawisł na krzyżu i umarł. Sens naszego życia i istnienia całego świata zawarty jest właśnie w akcie zmartwychwstania. Stworzeni zostaliśmy dla życia wiecznego i współudziału w chwale Boga, a to możliwym stało się przez Krzyż i Zmartwychwstanie Pana.

Dzisiaj Bóg pozwolił nam jeszcze raz świętować radosne Zmartwychwstanie Pana i razem z apostołami uczestniczyć w tej radości, jaką oni odczuwali spotykając Zmartwychwstałego. Radość Zmartwychwstania, którą przeżywa wierzący człowiek, szczególnie w świątyni podczas Paschalnej Jutrzni, jest zaledwie cząstką tej radości, która oczekuje nas w życiu wiecznym. Radość ta, choć jest jeszcze nieznaczna w porównaniu z tą, która ma nastąpić, pobudza nas do zmiany dotychczasowego życia i ukierunkowuje je, by prowadziło w dniu ostatecznym do zmartwychwstania i życia wiecznego.

Musimy jednak konstatować fakt, iż współczesny świat zapomina o tym ważnym dla każdego człowieka życiowym aspekcie. Wręcz przeciwnie promuje on konsumpcyjny styl życia, polegający na dogadzaniu ciału, gdzie pieniądz jest  celem wspinania się po szczeblach drabiny społecznej i wyznacznikiem sukcesu. Mimo, iż taka wizja jest sprzeczna ze światopoglądem chrześcijańskim i celem życia według Ewangelii, mami ona jednak wielu i powoduje, że ludzie odchodzą od wiary. Szczególnie podatną na to jest młodzież, która nie posiadając ukształtowanego jeszcze światopoglądu, za pośrednictwem różnego rodzaju mediów jest urabiana ideologicznie i mentalnie według zamysłu budowniczych nowego światowego ładu. Wierzyliśmy, że po upadku systemu ateistycznego będziemy żyć w czasach, kiedy już nikt nie będzie próbował manipulować nami w kwestiach związanych z naszą wiarą i światopoglądem. Niestety jest inaczej, stykamy się ciągle z próbą wpływania na nas. Jest coraz więcej prób skrytej walki z Kościołem i sprzeciwu jego nauce.  Za pomocą mediów i portali internetowych, w których jest mnóstwo zakłamania, półprawd, fałszu i propagandy, jesteśmy manipulowani tak, że często poddajemy się  ich wpływowi, myśląc że dokonujemy poprawnej oceny sytuacji i właściwego wyboru. By uniknąć tego złudnego obrazu, który podsuwa nam współczesny świat, potrzebujemy modlitwy, postu i wielu innych wyrzeczeń. Tylko wtedy zaskarbiamy łaskę Zmartwychwstałego Pana, która umacnia nas w wierze i pomaga nam wytrwać w Prawdzie. Radość Zmartwychwstania i nadzieja na życie wieczne pomagają nam przezwyciężać wszystkie trudności i utrapienia - które w perspektywie wieczności stają się niczym - i dążyć do celu, którym jest Królestwo Niebieskie.

Świętując Paschę Pańską prośmy zatem błogosławieństwa Zmartwychwstałego Zbawiciela na dalsze życie, dla naszych wysiłków w dawaniu świadectwa naszej wiary. Prośmy o naszą młodzież i dzieci, o ich prawidłowe wychowanie i trwanie w wierze. Prośmy o łaskę, by prowadziła nas drogą wiodącą do zmartwychwstania i życia wiecznego z Chrystusem w jego Królestwie.

W te uroczyste i radosne dni gorąco pozdrawiam ze Świętem Paschy: kapłanów troszczących się o zbawienie dusz powierzonych im ludzi, mnichów i mniszki trwające w nieustannej modlitwie za cały świat, dzieci, młodzież i wszystkich wiernych. Życzę wszystkim radości, miłości, nadziei, obfitych łask Bożych i sił niezbędnych w kroczeniu przez życie drogą ewangelicznych cnót i pokonywania wszelkich przeciwności.

Zmartwychwstałemu Panu niech będzie chwała i panowanie na wieki wieków. Amen.

+ Jakub, Prawosławny Arcybiskup Białostocki i Gdański

Pascha Chrystusowa, 2015 r.

 

Adam Matyszczyk
za: orthodox.bialystok.pl

Script logo