Święty ogień w cerkwiach dekanatu sokólskiego

Data:16.04.2017 r.

  • Foto: Adam Matyszczyk

    Foto: Adam Matyszczyk

Chrystos Woskresie! 
Dobiega końca pierwszy dzień święta Zmartwychwstania Pańskiego. Jego nieodzownym elementem jest nocne nabożeństwo, na które we wszystkich cerkwiach Dekanatu Sokólskiego ściągają rzesze wiernych. Punktualnie o północy, w uroczystej procesji i przy akompaniamencie dzwonów, trzykrotnie okrążyli oni swoje świątynie, zaś odziani w białe szaty duchowni, symbolicznie - krzyżem otwierali drzwi cerkwi, by zgromadzonym wewnątrz wiernym jak też i całemu światu oznajmić, iż Chrystus Zmartwychwstał!. Radość z przeżywania cudu, który stanowi fundament Chrześcijaństwa była tym większa, gdyż świątynie, w tym także te na Sokólszczyźnie, znów zajaśniały blaskiem Świętego Ognia. Ogień ów, raz do roku w równie cudowny sposób zstępuje na ziemię w kaplicy nad Grobem Pańskim w Bazylice Zmartwychwstania Pańskiego. 
Bóg błogosławił światu po raz kolejny. Wczoraj o godzinie 13.20 polskiego czasu, ogień zszedł na ziemię zapalając świece Patriarchy Jerozolimskiego.  

"Zstąpienie Świętego Ognia odbywa się rokrocznie od ponad 1500 lat, w tym samym miejscu i w podobnym czasie. Współcześni archeolodzy zgodnie twierdzą, że Golgota i Grób Pański znajdujące się w jerozolimskiej Bazylice są autentycznymi miejscami kaźni, pochówku i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Nabożeństwo Świętego Ognia celebrowane jest w języku greckim pod przewodnictwem prawosławnego patriarchy Jerozolimy (obecnie jest nim Teofil III). Tysiące naocznych świadków oraz 70 przekazów historycznych (z okresu od IV do XVI w.) potwierdza, że zejściu Ognia często towarzyszą głośne grzmoty, błyski oraz samoistne odpalenia lamp i świec znajdujących się w różnych miejscach Bazyliki. Ponadto, przez pierwsze kilka minut od momentu zejścia, płomień świec odpalonych od lampy nie parzy" - czytamy na stronie www.cudognia.pl.

Nieprawdopodobnym zdaje się fakt, iż płomień, który zajaśniał w odległej o kilka tysięcy kilometrów Ziemi Świętej, w ciągu kilkunastu godzin dociera do małej wiejskiej cerkiewki na Podlasiu, a modlący się weń wierni mogą wziąć go w swoje dłonie i świecą, łampadką lub zniczem zanieść do domu. Chronią go niczym największą świętość, by jak najdłużej świadczył, iż Chrystus zaiste Zmartwychwstał! Dla wielu było to jedno z najważniejszych wydarzenień w życiu. To cud naszych czasów! Namacalne świadectwo prawosławnej wiary, którą wyznają przez całe swoje życie. Z woli Bożej jednak wszystko jest możliwe.

Nadchodzący, Jasny Tydzień (Swietłaja Siedmica), będzie najradośniejszym okresem w całym cerkiewnym roku liturgicznym. Przez cały ten czas otwarte będą królewskie wrota. Zamyka się je dopiero podczas sobotniego nabożeństwa. Wówczas wiernym rozdaje się także artos - chleb paschalny, który ubiegłej nocy został poświęcony i przez cały Jasny Tydzień będzie wyeksponowany przed ikonostasem.

Poniżej prezentujemy krótką fotorelację z przybycia Świętego Ognia do cerkwi w Sokółce, Kuźnicy, Nowy Dworze, Jacznie, Dąbrowie Białostockiej i Samogródzie.

 

Adam Matyszczyk

Script logo