Wizyta gości z Finlandii

Data:11.01.2014 r.

  • Foto: Adam Matyszczyk

    Foto: Adam Matyszczyk

Na zaproszenie o. Justyna Jaroszuka prawosławną parafię pw. Św. Aleksandra Newskiego odwiedzili goście z Finlandii. Do Sokółki przyjechała 15-osobowa grupa młodzieży z Helsinek. Goście przebyli ponad 900 km, by poznać kolory polskiego prawosławia oraz uroki Podlasia i Sokólszczyzny, a także wziąć udział w ekumenicznym koncercie kolęd.

Wczoraj uczestnicy wycieczki odwiedzili m.in. supraski Monaster Zwiastowania Najświętszej Marii Panny oraz Muzeum Ikon, sobór Św. Mikołaja w Białymstoku i meczet w Kruszynianach.

- Bardzo mi się tu podoba - stwierdziła Irina Czerwiński-Matsi, dyrygent chóru z Helsinek. - Mój ojciec pochodzi z Ukrainy, ze Lwowa. I chociaż ja urodziłam się i mieszkam na stałe w Finlandii, to tu, w Polsce czuję się prawie jak w domu. Zauważyłam, że tu cerkwie są jakby "cieplejsze". - Mają nieco inne freski i zdobienia. W Finlandii ściany zazwyczaj są białe i jest znacznie mniej ikon i zdobień. U nas nie praktykuje się też przynoszenia żywych kwiatów do świątyń - dodała.

Po krótkiej przerwie na odpoczynek i małe zakupy, młodzi ludzie z Finlandii odwiedzili parafię Zaśnięcia NMP w Ostrowie Północnym, gdzie rozpoczęli niepraktykowaną u siebie tradycję kolędowania. Z radosną nowiną o narodzeniu Chrystusa młodzi Finowie zawitali także do kilkunastu domów w Sokółce. Towarzyszyła im młodzież z sokólskiego Bractwa Młodzieży Prawosławnej. Ku uciesze domowników, głośno i radośnie rozbrzmiewały kolędy w języku fińskim, rosyjskim, ukraińskim i białoruskim.

- To wspaniała i bardzo radosna tradycja - powiedział Jari Ketola, student teologii na Uniwersytecie w Joensuu, uczestnik wycieczki. - Jestem zaskoczony tym, z jaką życzliwością i gościnnością witają nas ludzie w swoich domach.

W każdym domu nie obeszło się bez tradycyjnego poczęstunku, dlatego  też wspólne kolędowanie przeciągnęło się do późnych godzin wieczornych.

Dziś będzie można raz jeszcze usłyszeć młodzieżowy chór z Helsinek. O godz. 16 w kawiarni "Lira" Sokólskiego Ośrodka Kultury odbędzie się koncert kolęd. Oprócz gości z Finlandii wystąpią także: prawosławny chór parafialny z Sokółki oraz dziecięco-młodzieżowy chór Sokólskiego Ośrodka Kultury "Cantus Amicorum".

W Finlandii mieszka ok. 60 tys. prawosławnych, co stanowi ok. 1 procent społeczeństwa. Fińska Cerkiew ma charakter kościoła państwowego (obok znacznie liczniejszego Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła Finlandii). Państwo ma pewien wpływ na sprawy administracyjne. Prezydent Finlandii mianuje biskupów. Państwo płaci też pensje biskupom i księżom, a także pokrywa koszty utrzymania szkół duchownych, finansuje działalność Rady Kościoła, pracę oświatową w parafiach i nauczanie religii w szkołach. Głównym językiem liturgicznym jest fiński, chociaż w niektórych świątyniach odprawiane są nabożeństwa w języku cerkiewno-słowiańskim, greckim lub szwedzkim.

Adam Matyszczyk

Script logo