Montaż nadajnika radia Otrhodoxia na sokólskiej dzwonnicy

  • Foto: Adam Matyszczyk

    Foto: Adam Matyszczyk

Dziś na sokólskiej dzwonnicy prowadzono montaż instalacji anten, nadajnika i osprzętu radia Orthodoxia, które już niebawem usłyszymy na falach 91.3 FM. Postęp prac obserwował zarówno proboszcz ks. mitrat Włodzimierz Misiejuk jak też dyrektor rozgłośni ks. Mateusz Kiczko.

Umieszczone z czterech stron anteny bardzo estetycznie komponują się z elewacją dzwonnicy i według założeń powinny objąć zasięgiem obszar ok 20 km wokół Sokółki. Szef ekipy instalacyjnej jest jednak ostrożny w prognozach i jak na doświadczonego technika przystało, woli skupić się na profesjonalnym przygotowaniu sprzętu, a dopiero później realnie ocenić zasięg fal radia na Sokólszczyźnie. Sygnał z białostockiego studia rozgłośni będzie docierał do sokólskiego nadajnika internetowo, a następnie z przyznaną przez KRRiT mocą 500 watów, będzie emitowany w eter.

- Nowe nadajniki radia Orthodoxia zamontowane zostały w Bielsku Podlaskim, Siemiatyczach i w Sokółce. Sokółka jest jedynym miastem na terenie naszej Diecezji Białostocko-Gdańskiej, dlatego bardzo zależało nam właśnie na tej lokalizacji. Od czasu zwiększenia mocy białostockiego nadajnika były sygnały, że fale rozgłośni docierają do Sokółki, jednak trzeba było mieć bardzo dobry odbiornik. Mamy nadzieję, że teraz - już na nowej częstotliwości, sygnał radia będzie dobrze dostępny w samej Sokółce jak i jej okolicach. Wydarzenie też wydaje mi się przełomowe z tego powodu, że rozgłośnia działa blisko 20 lat i do tej pory to Białystok był miastem kojarzonym z radiem Orthodoxia. Teraz są nowe lokalizacje i liczymy na to, że naszych słuchaczy będzie więcej, a same radio będzie działało dalej na chwałę Cerkwi i będzie potrzebne ludziom. Ten czas epidemii myślę, że to weryfikuje. Nie zawsze możemy pójść do cerkwi. Radio cerkwi nie zastąpi ale z pewnością pozwoli zbliżyć się do Boga - wyjaśniał dyrektor rozgłośni.

Pomimo zwiększenia zasięgu radia, nie zmienią się godziny emisji. Audycji pierwszego prawosławnego radia w Polsce można słuchać codziennie w godz. 16.00 - 21.00. 

Zapytaliśmy o. Mateusza, czy fakt objęcia zasięgiem radia mieszkańców Sokólszczyzny sprawi, iż w świątyniach okręgu sokólskiego, na nabożeństwach i uroczystościach, częściej będziemy gościć dziennikarzy tworzących audycje.

- Mamy taką nadzieję, ale bardziej skłaniamy się ku temu, mamy też taką praktykę z Bielska Podlaskiego i Siemiatycz, by to osoby które tu na Sokólszczyźnie mieszkają, rozpoczęły z nami współpracę w tym zakresie. My przekażemy odpowiedni dyktafon i oczywiście przeszkolimy. Materiał można w prosty sposób przesyłać za pośrednictwem internetu do siedziby rozgłośni, gdzie zostanie on przygotowany do emisji. Gorąco zapraszam do współpracy - powiedział duchowny.  

Przyłączamy się do apelu o. Mateusza. To naprawdę nic trudnego zostać dziennikarzem. Wszystkich chętnych zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z redakcją (kliknij by się skontaktować), lub kontaktu z naszym portalem. Radio Otrhodoxia ma status nadawcy społecznego, zachęcamy więc do wspierania jego działalności, gdyż to właśnie dzięki ofiarom ludzi dobrej woli, możliwe jest funkcjonowanie tej prawosławnej rozgłośni radiowej (kliknij aby wesprzeć).

Zatem kiedy usłyszymy radio Orthodoxia w Sokółce? 

- Już niebawem. Jesteśmy na etapie uzyskiwania ostatnich pozwoleń i po błogosławieństwie abp Jakuba ruszymy z emisją - dodał na zakończenie o. Mateusz.

Oczywiście poinformujemy na łamach portalu o uruchomieniu nadajnika i pierwszej wyemitowanej audycji.

 

Adam Matyszczyk

 

Script logo