Pomoc Ukrainie

  • za: eleos.pl

    za: eleos.pl

"Ukrainę i jej obywateli dotknęła wielka tragedia - wojna. Rozmiary tej tragedii oddają łzy, które trzeba otrzeć; ból, który należy uśmierzyć i potrzeby uchodźców, którym powinniśmy sprostać. Nasi Bracia i Siostry na Ukrainie potrzebują słów modlitwy i czynów naszych rąk. Modlitwa o pokój rozbrzmiewa w świątyniach naszej Cerkwi od tygodnia; czyny towarzyszą jej od samego początku" - Metropolita Warszawski i całej Polski Sawa.
Przyłączając się do słów zwierzchnika cerkwi w Polsce, wszystkich odwiedzających nasz portal pragniemy poinformować, iż pomocą i koordynacją działań na rzecz uchodźców z Ukrainy, na terenie Diecezji Białostocko-Gdańskiej, zajmuje się Prawosławny Ośrodek Miłosierdzia ELEOS. Oprócz tego, JE Najprzewielebniejszy Jakub Arcybiskup Białostocki i Gdański, zachęca wszystkich chcących okazać materialną pomoc uchodźcom, do odwiedzenia strony internetowej bialystokpomaga.pl. Duchowni diecezji wszystkim potrzebującym udzielają też pomocy duszpasterskiej, zarówno w języku polskim jak też ukraińskim i rosyjskim. Drzwi każdej cerkwi są otwarte dla potrzebujących, a modlitwa i otwartość ludzkich serc, nie znają granic. 

"Drodzy Przyjaciele! Wspólnie z Niepubliczną Szkołą św. św. Cyryla i Metodego w Białymstoku ruszamy ze zbiórką darów dla uchodźców z Ukrainy! Dary można przynosić od jutra w godz. 8.00-16.00 do budynku Szkoły przy ulicy Waryńskiego 30" - piszą na stronie internetowej eleos.pl organizatorzy pomocy uchodźcom, wyszczególniając następnie niezbędne artykuły, których dotyczy zbiórka. 

Lista potrzeb:

Środki higieny osobistej (tylko nowe):
- pasta do zębów
- szczoteczki do zębów,
- pieluchy dla dzieci od 2 miesięcy do 2 lat
- podpaski,
- krem do twarzy, rąk,
- szampon do włosów,
- mydło,
- proszek do prania odzieży,
- płyn do płukania odzieży,
 
Odzież (tylko nowa!!! )
- ubrania dla kobiet (rozm. 38-44)
- buty dziewczęce i chłopięce rozm. 33-28)
- kapcie, klapki dla dzieci i dorosłych,
- szlafroki,
- bielizna dla dziewczynek w wieku 6-15 lat
- bielizna dla kobiet,
- koszulki i bluzki niemowlęce,
- spodnie dla dzieci (chłopcy, dziewczynki),
- bluzki,
- kurtki,
- rajstopy,
- skarpety,
 
Leki (tylko nowe)
- leki na biegunkę,
- leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe,
 
Inne (tylko nowe):
- wózek niemowlęcy,
- chodzik niemowlęcy,
- miski do prania – 20 szt,
- zabawki dla dzieci,
- kolorowanki + przybory piśmiennicze
- suszarki do suszenia ubrań – 20 szt.
- kaszki, zupki, soki
 
Do niepublicznej szkoły św. św. Cyryla i Metodego w Białymstoku można się też zwracać w kwestii edukacji dzieci. W tej sprawie należy się kontaktować pod nr tel.: 662 073 444, www.szkolacim.pl.
 
"Wojna to również uchodźcy. W pierwszej kolejności potrzebują dachu nad głową. ELEOS, w porozumieniu z władzami państwowo-samorządowymi i parafiami Kościoła Prawosławnego rozpoczął starania celem przygotowania czasowego miejsca pobytu dla kilkudziesięciu rodzin. W okresie przejściowym – do czasu znalezienia pracy, właściwego mieszkania i uzyskania statusu legalnego pobytu, mogli by oni zatrzymać się w takich lokalach, mając zapewniony dostęp do pomieszczeń noclegowych, higieny osobistej i wyżywienia" - piszą w dalszej części organizatorzy akcji.
 
Takie miejsca są uruchamiane we współpracy m.in. z Akademią Supraską. Przygotowanie i prowadzenie takich lokali wymaga jednak wsparcia finansowego, dlatego też uruchomiono zbiórkę na ten cel. Każdy może wesprzeć działania wolontariuszy.

ELEOS Prawosławny Ośrodek Miłosierdzia

ul. Św. Mikołaja 5, 15-420 Białystok
nr konta: 45 1240 5211 1111 0000 4926 1525
z dopiskiem "Ukraina"
 
Adam Matyszczyk
 
Script logo