Radio Otrhodoxia w Sokółce już oficjalnie - poświęcenie nowego nadajnika

  • Foto: Adam Matyszczyk

    Foto: Adam Matyszczyk

Dzisiejszego popołudnia, zwierzchnik Diecezji Białostocko-Gdańskiej Arcybiskup Jakub, dokonał uroczystego poświęcenia nadajnika Radia Orthodoxia, umiejscowionego na dzwonnicy sokólskiej parafii św. Aleksandra Newskiego. Pierwsza prawosławna rozgłośnia radiowa w Polsce, po trzytygodniowym okresie próbnym, dziś rozpoczęła nadawanie już oficjalnie i odtąd będzie dostępna na częstotliwości 91.3 FM także dla mieszkańców Sokólszczyzny.   

- Serdecznie pozdrawiam, przede wszystkim proboszcza, wszystkich mieszkańców Sokółki, parafian oraz mieszkańców większości dekanatu sokólskiego. Te urządzenia, które dziś poświęciliśmy, już kilka dni wcześniej dały możliwość, żeby można było słuchać Radia Orthodoxia. Radio to nadaje już prawie 20 lat, natomiast mieszkańcy Sokólszczyzny nie mieli możliwości jego odbioru. Umiejscowienie tu dodatkowego nadajnika przekaźnikowego pozwala na to, by zasięg Radia Orthodoxia rozszerzyć na mieszkańców - w tym przypadku Sokólszczyzny, ale w tym samym czasie postawiono również jeszcze kilka nadajników: w Bielsku Podlaskim i Siemiatyczach, dając możliwość słuchania naszego radia i tam. Ważne, by te radio było słuchane, ale jak jest więcej słuchaczy, to zdaje mi się, że programy także są wówczas lepsze i ciekawsze. Programy przecież dotyczą tych ludzi i tych terenów gdzie ludzie radia słuchają. Oczywiście Radia Orthodoxia można słuchać na całym świecie za pośrednictwem Internetu. Wiem, że są słuchacze i w Stanach Zjednoczonych czy Kanadzie. Niestety ci, którzy najbardziej chcą słuchać - czyli osoby starsze, właściwie nie korzystają z Internetu, a więc takie rozszerzenie zasięgu jest też bardzo potrzebne. Cieszymy się, że powstała w Sokółce dzwonnica - jako część integralna cerkwi. Właściwie została odbudowana - właśnie po to, by nie tylko z cerkwi szło głoszenie Słowa Bożego, ale również i z dzwonnicy. I właśnie z dzwonnicy będzie to za pośrednictwem Radia Orthodoxia. Życzę, by słuchacze mieli dobry odbiór i byli zadowoleni oraz, by pomagali w tworzeniu programów i oczywiście utrzymaniu radia. Serdecznie dziękuję proboszczowi za udostępnienie miejsca i wszelką pomoc. Dziękuję też dyrektorowi rozgłośni o. Mateuszowi, za determinację. Starania o przyznanie częstotliwości rozpoczęły się jeszcze przed objęciem przez niego stanowiska dyrektora, ale właściwie cały wysiłek przygotowywania dokumentacji i ustaleń spadł na o. Mateusza. Dziękuję za ogrom włożonej pracy i za to, że dziś możemy uroczyście otwierać działalność tej stacji - powiedział abp Jakub.

Hierarcha odniósł się też do kwestii wyboru miejsc montażu dodatkowych nadajników oraz kwestii formalnych, związanych z rozpoczęciem nadawania w nowej lokalizacji.

- W kwestiach umiejscowienia nadajników i szczegółów technicznych to nie do końca wszystko od nas zależy. Są przecież urzędy, które to nadzorują i regulują, czyli Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji oraz Urząd Komunikacji Elektronicznej. Urzędy muszą wyrazić zgodę, przyznać częstotliwość i określić warunki nadawania. Ponadto polskie urzędy muszą wystąpić do krajów ościennych i też otrzymać odpowiednie zgody. Wszystkie uzgodnienia trwały kilka lat, ale w końcu udało się - dodał.

- W pierwszym rzędzie trzeba składać dziękczynienie Najwyższemu, że kiedyś pojawiła się myśl odbudowania dzwonnicy i być może w planach Bożych było też założone, żeby służyła ona nie tylko jako sama dzwonnica ale też jako dodatkowy obiekt głoszenia Słowa Bożego - chociaż dzwony też taką rolę spełniają. Wam Władyko dziękuję za ideę, którą poparliście i dzięki temu jest taka możliwość jaka obecnie jest. Kiedy jednego dnia awaria była na łączach, parafianie przychodzili i pytali dlaczego dziś nie ma audycji. Jak widać potrzeba jest i samo to świadczy, że nie dla ludzkiego oka zainstalowano te urządzenia - powiedział proboszcz sokólskiej parafii o. Włodzimierz Misiejuk. 

- Władyko, czcigodny ojcze proboszczu, proszę mi pozwolić w imieniu redakcji Radia Orthodoxia powiedzieć kilka ciepłych słów i podziękować za wsparcie i determinację, dzięki którym udało się to wszystko zrealizować (...). Dziś otwierają się przed nami nowe możliwości. To dzisiejsze poświęcenie jest takim dobrym początkiem. Święcimy nadajnik w Sokółce ale już działa próbna emisja i w Bielsku Podlaskim i w Siemiatyczach, czyli wszędzie tam, gdzie ta nasza prawosławna społeczność jest duża i myślę, gdzie prawosławny głos jest bardzo potrzebny. Dziękuję szczególnie dla Władyki za determinację, bo te ustalenia z KRRiT wymagały właśnie takiej cierpliwości i determinacji. Dziękuję też za wsparcie techniczne i wszystkie sugestie. Dziękuję też dla ojca proboszcza, który od początku był chętny do współpracy razem z nami i od początku pomagał przy wszystkich sprawach, a teraz musi spędzać czas przy radioodbiorniku i sprawdzać czy wszystko działa. Mam nadzieję, że sprostamy temu wszystkiemu. Wiem, że są duże oczekiwania, nowe miejscowości, nie wiem czy sobie z tym poradzimy, bo nasza redakcja to są głównie wolontariusze, młode osoby. Jeżeli będą jakieś błędy to za to też przepraszamy, ale mamy nadzieję, że to radio będzie służyć dla mieszkańców - powiedział dyrektor rozgłośni o. Mateusz Kiczko.     

Przypomnijmy - montaż instalacji anten, nadajnika i osprzętu Radia Orthodoxia miał miejsce pod koniec listopada. Umieszczone z czterech stron anteny bardzo estetycznie komponują się z elewacją dzwonnicy i według założeń powinny objąć zasięgiem obszar ok 20 km wokół Sokółki. Realny zasięg jest rzecz jasna uzależniony od ukształtowania terenu, dlatego fale nie rozchodzą się równomiernie we wszystkich kierunkach. Sygnał z białostockiego studia rozgłośni dociera do sokólskiego nadajnika internetowo, a następnie jest emitowany w eter.

Rozmawialiśmy z dyrektorem rozgłośni o idei rozszerzenia zasięgu stacji.

- Nowe nadajniki Radia Orthodoxia zamontowane zostały w Bielsku Podlaskim, Siemiatyczach i w Sokółce. Sokółka jest jedynym miastem na terenie naszej Diecezji Białostocko-Gdańskiej, dlatego bardzo zależało nam właśnie na tej lokalizacji. Od czasu zwiększenia mocy białostockiego nadajnika były sygnały, że fale rozgłośni docierają do Sokółki, jednak trzeba było mieć bardzo dobry odbiornik. Mamy nadzieję, że teraz - już na nowej częstotliwości, sygnał radia będzie dobrze dostępny w samej Sokółce jak i jej okolicach. Wydarzenie też wydaje mi się przełomowe z tego powodu, że rozgłośnia działa blisko 20 lat i do tej pory to Białystok był miastem kojarzonym z Radiem Orthodoxia. Teraz są nowe lokalizacje i liczymy na to, że naszych słuchaczy będzie więcej, a same radio będzie działało dalej na chwałę Cerkwi. Ten czas epidemii myślę, że to weryfikuje. Nie zawsze możemy pójść do cerkwi. Radio cerkwi nie zastąpi, ale z pewnością pozwoli zbliżyć się do Boga - wyjaśniał o. Mateusz.

Pomimo zwiększenia zasięgu radia, nie zmienią się godziny emisji. Audycji pierwszego prawosławnego radia w Polsce można słuchać codziennie w godz. 16.00 - 21.00. 

Zapytaliśmy o. Mateusza, czy fakt objęcia zasięgiem radia mieszkańców Sokólszczyzny sprawi, iż w świątyniach okręgu sokólskiego, na nabożeństwach i uroczystościach, częściej będziemy gościć dziennikarzy tworzących audycje.

- Mamy taką nadzieję, ale bardziej skłaniamy się ku temu, mamy też taką praktykę z Bielska Podlaskiego i Siemiatycz, by to osoby które tu na Sokólszczyźnie mieszkają, rozpoczęły z nami współpracę w tym zakresie. My przekażemy odpowiedni dyktafon i oczywiście przeszkolimy. Materiał można w prosty sposób przesyłać za pośrednictwem Internetu do siedziby rozgłośni, gdzie zostanie on przygotowany do emisji. Gorąco zapraszam do współpracy - powiedział duchowny.  

Przyłączamy się do apelu o. Mateusza. To naprawdę nic trudnego zostać dziennikarzem radiowym. Wszystkich chętnych zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z redakcją (kliknij by się skontaktować), lub kontaktu z naszym portalem. Radio Otrhodoxia ma status nadawcy społecznego, zachęcamy więc do wspierania jego działalności, gdyż to właśnie dzięki ofiarom ludzi dobrej woli, możliwe jest funkcjonowanie tej prawosławnej rozgłośni radiowej (kliknij aby wesprzeć).

 

Adam Matyszczyk

 

Script logo