Święto parafialne w Wierzchlesiu i Jurowlanach

  • Foto: Adam Matyszczyk

    Foto: Adam Matyszczyk

Dziś, w dzień wspomnienia św. wielkiego męczennika Jerzego Zwycięzcy, wierni parafii w Wierzchlesiu tłumnie przybyli do świątyni, by w okresie Paschy Chrystusowej przeżyć miejscową - małą paschę i wspomnieć patrona swojej cerkwi. Już dzień wcześniej parafianie spotkali się na Akafiście do św. Jerzego, zaś dziś od godz. 9.00, uczestniczyli w Molebnie z Małym Poświęceniem Wody. Rozpoczętej godzinę później Boskiej Liturgii przewodniczył ks. mitrat Aleksander Klimuk, w asyście ks. Piotra Charytoniuka, ks. Marka Kozłowskiego, ks. Jerzego Nieścierowicza oraz miejscowego proboszcza, ks. Adriana Charytoniuka. Radość z modlitwy i parafialnego spotkania była tym większa, gdyż po chłodnej i deszczowej majówce, Bóg błogosławił piękną i słoneczną pogodą. 

W przygotowanym kazaniu o. Aleksander uwydatnił fundamentalne znaczenie faktu Zmartwychwstania Chrystusa dla wszystkich wierzących chrześcijan. Wspomniał też znaczące fakty z żywotu św. Jerzego, zachęcając zebranych do wytrwałego dążenia w swojej wierze i niezłomności do zbawienia.

Zabierając głos, ks. Adrian pozdrowił wszystkich i podziękował za wspólną modlitwę. W późniejszej rozmowie proboszcz po raz kolejny wyraził uznanie dla swoich parafian, którzy poświęcając swój czas oddają cząstkę siebie dla cerkwi. 

- Dzięki zaangażowaniu parafian udało się nam w tym roku odnowić ogrodzenie wokół cerkwi wraz z nową, piękną bramą. Wykonany też został chodniczek. W najbliższych planach mamy ułożenie schodów oraz zagospodarowanie miejsca pod dzwonnicą - szczególnie nadgryzionego zębem czasu. Wszystko to w ramach pracy naszych parafian i to właśnie im chciałbym w sposób szczególny podziękować. Mimo starszego wieku i niewielkiej liczebności, parafia rozkwita. W głębi serca mamy słowa Chrystos Woskresie. Z każdym dniem nasza parafia zmartwychwstaje i chcemy by jaśniała i dla nas i dla następnych pokoleń - powiedział.

Po procesji wokół świątyni, zgromadzeni udali się na przycerkiewny cmentarz, gdzie pochylili głowy nad grobami swoich bliskich, by i z nimi podzielić się światłą nowiną o Zmartwychwstaniu Chrystusa.

Dzień modlitwy do św. wielkiego męczennika Jerzego Zwycięzcy jest też parafialnym świętem w oddalonych o ok. 30 km Jurowlanach. Tam także uroczystości zapoczątkował Molebien z Małym Poświęceniem Wody. Odprawionej następnie Boskiej Liturgii przewodniczył ks. Jarosław Grygiewicz. Towarzyszyli mu: proboszcz - ks. Mirosław Łuciuk oraz ks. Justyn Jaroszuk.

O. Justyn w wygłoszonym kazaniu przybliżył historię życia św. Jerzego, zwracając uwagę na to, iż był on żołnierzem Chrystusowym, który zginął za wiarę w Zbawiciela. Odniósł się także do wielkiej radości płynącej ze święta Paschy Chrystusowej i życzył wszystkim parafianom, by czerpali z tej radości jak najwięcej.

Na zakończenie wszyscy wzięli udział w uroczystej procesji, zaś ks. Mirosław podziękował duchowieństwu oraz przybyłym wiernym za modlitwę w ten radosny dzień, wyrażając przy tym nadzieję, iż przyszłoroczne święto zgromadzi w cerkwi znacznie więcej wiernych. Proboszcz zaprosił też parafian na najbliższą niedzielę (12 maja), do wspólnej modlitwy za dusze zmarłych. Święcenie grobów na miejscowym cmentarzu rozpocznie się już od godz 8.00.

 

Adam Matyszczyk

 

  • Foto: Daniel Szczurko

    Foto: Daniel Szczurko

Script logo