Zaproszenie na Bal Małankowy z Bractwem św. Spirydona

  • Oficjalny plakat organizatorów

    Oficjalny plakat organizatorów

Już tylko nieco ponad tydzień pozostał do Balu Małankowego organizowanego przez Bractwo Cerkiewne św. Spirydona. Spotykamy się w piątkowy wieczór - 10 stycznia 2020 r., o godz. 19.00 w Sali Bankietowej Kalinowski w Sokółce - na najlepszej imprezie w regionie. Mamy nadzieję na fantastyczną zabawę i niezapomniane wrażenia. Informujemy ponadto, iż jest możliwość skorzystania z noclegu w hotelu "Kalinowski" ze specjalną zniżką dla uczestników balu. Rezerwacja pod nr tel.: 668 868 515. Szczegóły dotyczące Małanki na załączonym plakacie. Zapraszamy - pozostały już ostatnie wolne miejsca!

13 stycznia, według wiekowej tradycji, w wielu miejscach naszego regionu organizowane są imprezy, bale i potańcówki nazywane Małanką, Szczodrym Wieczorem, bądź sylwestrem juliańskim. Spotkania są uroczystym przywitaniem Nowego Roku, według kalendarza juliańskiego. Wydarzenie to ma jednak zdecydowanie świecki charakter, więc wśród bawiącego się tłumu prawosławni nie stanowią 100 procent ogółu. Odnosząc się jednak stricte do kalendarza, noc z 13 na 14 stycznia wcale nie jest przełomem lat, a raczej wiekową tradycją, mocno osadzoną w nurcie prawosławia i kultury ludowej Kresów. Podobnie jak w przypadku wielu innych tradycji, np. święcenia grobów 14 listopada, tak też w tym przypadku duży wpływ na termin balów ma przyzwyczajenie do trzynastodniowego przesunięcia świąt prawosławnych względem obowiązującego kalendarza państwowego. 

W tym roku postanowiliśmy wyjść naprzeciw oczekiwaniom i Bal Małankowy zorganizować nie w poniedziałek (13 stycznia), a w piątkowy wieczór 10 stycznia - tak, by wkomponować go w nadchodzący weekend. Nie będzie potrzeby organizowania urlopu a i świętowanie można przedłużyć na dwa kolejne dni. Liczymy na Was!

 

Adam Matyszczyk

 

 

Script logo