Archiwum 2014-08-28 - Święto w Ostrowiu Północnym

  • Foto: Adam Matyszczyk

    Foto: Adam Matyszczyk

2014-08-28
Dobiegł końca dwutygodniowy uspieński post. Nadszedł czas na świętowanie. Cerkiew obchodzi dziś święto Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny, zwane też zielną. Jest to jedno z 12 Wielkich Świąt i zarazem ostatnie w roku liturgicznym. Dzisiejsze uroczystości miały szczególny charakter między innymi w Boćkach, Wojnowie, Bielsku Podlaskim, Czyżach, Zabłubowie, Kleszczelach, Narojkach oraz białostockich Starosielcach, zaś w naszym dekanacie, w cerkwi w Ostrowie Północnym.

Tradycją już jest, iż na parafialne święta przybywa większość duchownych dekanatu, a we wspólnej modlitwie, prócz miejscowych parafian uczestniczą też przyjezdni wierni. Po raz kolejny tradycji stało się zadość. Do Ostrowa przyjechali: ks. prot. Mikołaj Dejneko z Dąbrowy, ks. prot. Piotr Charytoniuk z Krynek, ks. prot. Jarosław Grygiewicz z Kuźnicy, ks. prot. Mirosław Łuciuk z Kruszynian, ks. Justyn Jaroszuk z Sokółki i ks. Adrian Charytoniuk z Samogródu. Ponadto zaproszenie proboszcza, ks. mitrata Aleksandra Klimuka, przyjęli też: ks. ihumen Hiob z monasteru w Supraślu, ks. prot. Sławomir Tomaszuk z parafii w Czarnej Białostockiej, ks. prot. Sławomir Jakimiuk z parafii w Mostowlanach oraz ks. protodiakon Jerzy Nieścierowicz z parafii Hagia Sophia w Białymstoku.

Świąteczne uroczystości rozpoczęły się o godz. 9 molebnem z mały poświęceniem wody. Godzinę później rozpoczęła się Św. Liturgia, której przewodniczył ks. Aleksander. Ze słowem do wiernych zwrócił się ks. ihumen Hiob. Kazania, prócz przedstawicieli władz samorządowych i służb mundurowych, wysłuchali także wierni na cerkiewnym placu, gdyż nie wszyscy zmieścili się do świątyni. Nabożeństwo zakończyła uroczysta procesja, podczas której poświęcono zebrane przez wiernych bukiety kwiatów, ziół i zbóż. W myśl tradycji, ma to zapewnić urodzaj w przyszłym roku. Proboszcz, starając się nie pominąć nikogo, długo dziękował wszystkim za przybycie i wspólną modlitwę. 

FOTO:

http://cerkiew-sokolka.pl/archiwum/?swieto-zasniecia-najswietszej-marii-panny-w-ostrowie-polnocnym

Adam Matyszczyk

Script logo