Archiwum 2015-07-07 - Święto parafialne w Siderce

  • Foto: Adam Matyszczyk

    Foto: Adam Matyszczyk

2015-07-07
Nikt, kto o poranku 7 lipca jechał gminną drogą z Siderki do Podsutek nie był zdziwiony widokiem zaparkowanych w okolicy cmentarza ponad setki samochodów. Zresztą celem zdecydowanej większości podróży była właśnie miejscowa kaplica i otaczające ją ze wszystkich stron groby. Jak mówi się potocznie, przyjechali na "Jana", aby zapalić znicz na mogile bliskich, wziąć udział w nabożeństwie i porozmawiać ze znajomymi, których często widują tylko raz w roku właśnie tu, na odpuście.

Liturgicznym uroczystościom w dzień wspomnienia narodzenia św. Jana Chrzciciela, przewodniczył ks. prot. Józef Sitkiewicz z Nowego Dworu w asyście ks. prot. Mikołaja Dejneko z Dąbrowy Białostockiej, ks. prot. Jarosława Grygiewicza z Kuźnicy oraz ks. Justyna Jaroszuka z Sokółki. Ten ostatni w okolicznościowym kazaniu wspomniał żywot św. Proroka Jana Chrzciela. Podkreślił rolę św. jako tego, który stał na progu starego i nowego testamentu i tego, który z woli Boga miał przygotować drogę dla naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa. Tradycyjnie już po Liturgii wszyscy zebrani wzięli udział w procesji, po której duchowni odsłużyli paniachidę za wszystkich spoczywających na miejscowym cmentarzu.

Wzorem lat ubiegłych, honorowym gościem współuczestniczącym w nabożeństwie był proboszcz parafii Rzymskokatolickiej w Siderce, ks. kanonik Wojciech Ejsmont. Pozdrawiając zgromadzonych zwrócił się do nich słowami wiersza Cypriana Kamila Norwida:

- ty bądź raczej nie bardzo szczęśliwy 
- Pierwszym nie będziesz, ni ostatnim, przeto (...)
Bądź: niemowlęciem, mężczyzną, kobietą - 
Ale przed wszystkim bądź: Bożym Człowiekiem.

Ze słowem do zgromadzonych zwrócił się też proboszcz ks. Piotr Omelczuk. Podziękował za pomoc i ofiarę wiernych, dzięki której udało się zakończyć odnowienie zewnętrznej części cerkiewki. Zwieńczeniem tego przedsięwzięcia są piękne schody ułożone z granitowych płyt. W późnejszej rozmowie proboszcz podkreślał oddolną inicjatywę parafian, dzięki której owe schody powstały. Mieszkańcy jednej z wsi zakupili granitowe płytki, sąsiedzi z miejscowości nieopodal je ułożyli i tak, wspólnymi siłami powstało dzieło będące swoistym pomnikiem wzajemnej współpracy ale i pamiatką przyszłym pokoleniom.

W dalszej części kazania ks. Piotr przedstawił plany na przyszłość. - Od jutra mamy zamiar rozpocząć generalny remont wnętrza kaplicy. Chcemy wszystko wynieść, wyremontować ściany i sufit, a następnie wstawić nowy, przygotowywany już od dawna ikonostas. 

- Trudno mi mówić o tym, ile potrwają prace, gdyż jest to zależne od wielu czynników, jednak jeśli Bóg pozwoli chcielibyśmy zakończyć je do 11 września, kiedy to będziemy wspominać ścięcie głowy św. Jana Chrzciciela - odpowiadał proboszcz, pytany później o czas trwania remontu. - Niestety do czasu zakończenia prac nie będzie możliwe sprawowanie nabożeństw w siderskiej kaplicy, dlatego też wszystkich wiernych serdecznie zapraszam do Jaczna - dodał na zakończenie. 

FOTO:

http://cerkiew-sokolka.pl/archiwum/?praznik-w-siderce

Adam Matyszczyk

Script logo