Archiwum 2015-08-28 - Święto w Ostrowiu Północnym

  • Foto: Adam Matyszczyk

    Foto: Adam Matyszczyk

2015-08-28
Tylko kilka razy do roku, wzdłuż asfaltowej drogi pomiędzy Ostrowem Północnym a Południowym, ustawionych jest tak wiele samochodów, że nie ma mowy o swobodnym minięciu się czy wyprzedzaniu. To w pobliżu miejscowej cerkwi parkują wierni z okolicznych miejscowości. W miniony piątek było jednak sporo przyjezdnych z różnych zakątków województwa. Co ich tu przywiodło? Niesione w dłoniach bukiety z kwiatów, ziół i zbożowych kłosów oraz niebieskie obłaczenija duchownych wszystko wyjaśniają – to święto Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy, czy też po prostu „zielna” - jak mówią. Jedno z dwunastu wielkich świąt – ostatnie w roku liturgicznym i zarazem chramowoj praznik ostrowskiej parafii.

To nie był sprzyjający rok, zwłaszcza dla rolników. Upały i susza znacznie ograniczyły plony. Mimo to ludzie tłumnie przyszli podziękować za to co jest, co udało się zebrać i przygotować do przechowania. Przecież ma to posłużyć na przyszłoroczne zasiewy. Da Bóg – kolejny plon będzie lepszy. W myśl słów pieśni z Bohohłaśnika: „Sława Bohu za wsio, za skorb i za radost’ ”

Sprawowanym tego dnia nabożeństwom przewodniczył proboszcz, ks. mitrat Aleksander Klimuk w asyście licznie przybyłego duchowieństwa oraz przy akompaniamencie chóru pod kierownictwem matuszki Ludmiły. Władze samorządowe i służby mundurowe reprezentowali: Wójt gminy Szudziałowo Pan Tadeusz Tokarewicz, Przewodnicząca Rady Gminy Szudziałowo Pani Elżbieta Kędyś oraz Komendant Placówki Straży Granicznej w Szudziałowie ppłk SG Mirosław Podgajecki.

Okolicznościowe kazanie wygłosił ks. Konstanty Bondaruk, który pochodzi z nieodległego Ostrówka. – Drodzy bracia i siostry, drodzy parafianie. Po 30 latach mam zaszczyt i wielką radość modlić się z wami w tej świątyni. Zgromadziło nas tu dziś jedno z dwunastu wielkich świąt – Zaśnięcie Przenajświętszej Bogurodzicy (…) Ostatnio cieszyliśmy się z wizyty w Polsce i tu na białostocczyźnie relikwii św. Spirydona. Miałem zaszczyt uczestniczyć w uroczystościach święta Przemienienia Pańskiego i pokłonić się relikwiom świętego (…) Zarówno my prawosławni jak i katolicy z wielkim szacunkiem odnosimy się i czcimy relikwie świętych. I jeśli zachowała się chociażby część ciała świętego, jest to dla nas znak, że sam Bóg wybrał tego człowieka i obdarował go niezniszczalnością jego ciała. To jest osobliwy znak Bożej łaski. Dlaczego więc nie mamy ani kawałka ciała Matki Bożej, podczas gdy zachowały się relikwie tak wielu świętych? Nie mamy, bo ich nigdy nie było. Ciało Matki Bożej, za świętość jej życia, wraz z duszą zostało wzięte do nieba. Jakie proste i jasne wytłumaczenie - wyjaśniał. 

Ojciec Konstanty jest znanym publicystą białoruskich mediów, obecnie jest rezydentem parafii w Rybołach. 

- A jeśli nie mamy ciała Bogurodzicy, to co od niej mamy? Mamy cząstkę jej szat mamy jej omofor i opiekę, jaką okrywa nas wszystkich - kontynuował (…) - Sięgając do duchowej literatury możemy zobaczyć ile razy Przenajświętsza Bogurodzica pomagała ludziom, ile dobra okazała całej ludzkości, wszystkim tym, którzy wznosili do niej swoje modlitwy. Ile jest cudownych ikon. Matka Boża jest w naszych sercach, jest w centrum prawosławnej wiary – pouczał z widocznym zaangażowaniem. 

Po uroczystej procesji wokół świątyni oraz oświęceniu przyniesionych płodów, głos zabrał także o. Aleksander. – Dziś wspólnie dzielimy się wielką radością święta. Ale ktoś mógłby zapytać, a cóż to za radość? Przecież to śmierć Przenajświętszej Bogurodzicy. Moment, w którym odeszła z tego świata. Ale bracia i siostry w istocie jest to wielka radość, gdyż ten przykład ukazuje nam, że śmierć nie jest straszna, że jest to jedynie przejście do drugiego, wiecznego życia. Matka Boża, prawdziwy człowiek na ziemi, zakończywszy żywot odeszła w objęcia swojego syna. To znaczy że i nam bracia i siostry otwiera to drogę, by nasze dusze przebywały w tych objęciach, tam gdzie nie ma łez, bólu i trosk – powiedział. - Dziękuję wszystkim tym, którzy pomogli w przygotowaniu dzisiejszych uroczystości, przybyłym duchownym oraz wam wszystkim za wspólną modlitwę – dodał na zakończenie. 

Uroczystości święta zakończyło sprawowane dzisiejszego wieczora nabożeństwo pohrebienija Bogurodzicy, w wielu parafiach połączonym także z molebnem dla uczniów, przed zbliżającym się rozpoczęciem roku szkolnego.

FOTO:

http://cerkiew-sokolka.pl/archiwum/?-zielna-–-parafialne-swieto-w-ostrowie-polnocnym,222

Adam Matyszczyk

Script logo