Archiwum 2016-08-02 - Św. Eliasza w Jacznie

  • Foto: o. Piotr Hanczaruk

    Foto: o. Piotr Hanczaruk

2016-08-02
Myśli i modlitwy prawosławnych wiernych były w miniony wtorek skierowane ku św. prorokowi Eliaszowi. Setki z nich odwiedziło w ten dzień Jaczno, gdzie w centralnym punkcie wsi stoi cerkiew poświęcona Zmartwychwstaniu Pańskiemu, lecz w której żywa jest pamięć czczonego tego dnia proroka. Uroczystościom tegorocznego święta parafialnego przewodniczył Arcybiskup Białostocki i Gdański Jakub.

Chramowoj Praznik w Jaczeńskom prychodzie miał w tym roku niecodzienną oprawę. Władykę - prócz dzieci, starosty cerkiewnego i proboszcza, przywitała bowiem orkiestra dęta gimnazjum w Dąbrowie Białostockiej. Kwiaty na ręce abp Jakuba złożył też wicestarosta powiatu sokólskiego Jerzy Białomyzy, a przycerkiewny plac i wnętrze świątyni wypełniły się wiernymi. Nawet osobom nieśledzącym na co dzień kalendarza świąt, nie mogła umknąć wyjątkowość wczorajszego wydarzenia. Niecodziennie przecież Liturgię odprawia zwierzchnik diecezji w asyście trzynastu duchownych. Dopełnieniem całości modlitewnej atmosfery był śpiew chóru młodzieży z bractwa diecezji białostocko-gdańskiej, która aktualnie przebywała na obozie w jaczeńskim ośrodku. Prócz władyki Jakuba i większości duchownych okręgu sokólskiego, w nabożeństwie uczestniczyli także: protodiakon Wiaczesław Perek z Białegostoku, ks. Sylwester Klebus z Olsztyna, ks. Jan Nikulin - sekretarz katedry historii seminarium duchownego w Jekaterynburgu oraz ks. Tomasz Ditz z Monachium w Niemczech. Ponadto w czasie Liturgii abp Jakub nagrodził ks. Adriana Charytoniuka prawem noszenia kamiławki. 

Zwyczajowe kazanie wygłosił dziekan ks. mitrat Włodzimierz Misiejuk. Mówił w nim o istocie wierności służby Bogu, nawiązując do ziemskiego żywota proroka Eliasza.

Zakończywszy Liturgię, wszyscy zebrani wzięli udział w uroczystej procesji. Tradycyjnie, trzykrotnie okrążyli świątynię m.in.: wsponiany już wicestarosta Jerzy Białomyzy, członek zarządu powiatu sokólskiego Alicja Rysiejko, Burmistrz Dąbrowy Białostockiej Romuald Gromadzki, Komendant Gminny OSP Dąbrowa Białostocka Stanisław Kirejczyk, a także przedstawiciele Uniwersytetu Warszawskeigo zajmujący się gwarą białoruską na podlasiu. Nie mogło też zabraknąć pocztu sztandarowego OSP . 

Na zakończenie do zebranych z przesłaniem zwrócił się też abp Jakub, przypominając wiele ważnych momentów z życia proroka Eliasza, które były praobrazami życia chrzecijańskiego. Władyka podziękował też proboszczowi ks. Piotrowi Omelczukowi, władzom samorządowym, orkiestrze i wszystkim zebranym za wspólną modlitwę. Głos zabrał też wicestarosta, wręczając abp Jakubowi w imieniu starosty medal okolicznościowy za służbę duszpasterską i współpracę z Powiatem Sokólskim.

Zespół redakcyjny cerkiew-sokółka.pl gratuluje ks. Adrianowi Charytoniukowi przyznanej nagrody. Aksios ojcze Adrianie.

FOTO:

http://cerkiew-sokolka.pl/archiwum/?wspomnienie-proroka-eliasza-w-jacznie

Adam Matyszczyk

Script logo