Archiwum 2017-07-07 - Jana w Siderce

  • Foto: Adam Matyszczyk

    Foto: Adam Matyszczyk

2017-07-07
Niewielkie wzgórze nieopodal wsi Siderka. Tam łączą się dwa cmentarze, tam też stoi biała, murowana kaplica poświęcona św.Janowi Chrzcicielowi. To jedno z tych miejsc, z którego winny czerpać przykład wszystkie zwaśnione strony wszelakich konfliktów. Tu nie ma granic, tu w okolicznych wsiach prawosławni w symbiozie żyją z katolikami, tu na wspomnianych dwóch cmentarzach wspólnie odwiedzają groby swoich bliskich. Miejscowi, tak jak niegdyś wspólnie pracowali, tak później spoczęli obok siebie, czekają na życie wieczne. 7 lipca siderska prawosławna parafia obchodziła swoje święto. To dla lokalnej społeczności jeden z najważniejszych dni w roku.

W wymiarze religijnym jest to święto patrona świątyni, czyli czas modlitwy, połączony ze święceniem grobów najbliższych. Oprócz tego jest jeszcze aspekt społeczny, czyli możliwość spotkania ludzi, często tylko raz w roku. Nic więc dziwnego, że każdego roku spotykają się tu setki miejscowych oraz przyjezdnych, często z odległych stron Podlasia. Tak też było w minione, piękne, słoneczne, piątkowe przedpołudnie.

Liturgicznym uroczystościom w dzień wspomnienia narodzenia św. Jana Chrzciciela, przewodniczył ks. Józef Sitkiewicz z Nowego Dworu w asyście ks. Marka Kozłowskiego z Augustowa, ks. diakona Jana Tichoniuka z Białegostoku a także wieloletniego proboszcza parafii w Jacznie i Siderce, ks. Władysława Masajło. Wzorem lat ubiegłych, honorowym gościem współuczestniczącym w nabożeństwie był proboszcz parafii Rzymskokatolickiej w Siderce, ks. kanonik Wojciech Ejsmont.

W okolicznościowym kazaniu ks. Marek pouczał o życiowych chrześcijańskich wartościach, którymi powinniśmy się kierować, opierając to zarówno o dzieje św. Jana Chrzciela jak też życie jego rodziców, Zachariasza i Elżbiety. - Bracia i siostry, patrząc na życie św. Jana, na życie jego rodziców, powinniśmy zadac sobie pytanie, co jest najważniejsze w naszym życiu. Dla prawosławnego chrześcijanina najważniejszym powinno być Królestwo Boże. Tacy byli święci, których dziś wspomina Cerkiew. Lecz gdy zadajemy sobie to pytanie, często odpowiadamy sobie, że ważne jest znalezienie dobrej żony, dobrego męża, wybudowanie domu, kupno samochodu, czyli generalnie wszystkie ziemskie rzeczy. Tak, one są ważne, jednak gdy czytamy Ewangelię, to w jedną z poprzednich niedziel słyszeliśmy słowa Chrystusa: "przede wszystkim szukajcie Królestwa Bożego i prawdy Jego, a wszystko inne będzie wam dane". Te słowa powinny brzmieć w naszych uszach każdego dnia - pouczał.

Do zebranych zwrócił się też proboszcz, ks. Piotr Hanczaruk. Podziękował duchownym i przybyłym gościom za uczestnictwo w tym radosnym święcie. Zwrócił się też z podziękowaniami do parafian za przygotowanie cerkwi i przylegającej okolicy do uroczystości oraz za ofiarność, dzięki której udało się niemal w całości wyremontować kalicę. O. Piotr wyraził wdzięczność swojemu poprzednikowi za ogrom włożonej pracy, akcentując fakt wstawienia nowego ikonostasu. - Chciałbym dokończyć te dobre dzieło, dzieło wasze i waszego poprzedniego proboszcza. Jak widzicie kaplica pięknieje, od ganku poczynając, na ikonostasie kończąc (...). Chciałby jeszcze wnieść coś od siebie. Taki mały akcent, który sprawi, by ta cerkiew wyglądała jak prawdziwa cerkiew. Jest możliwość zamontowania niewielkich kupułek, jednej niżej, na ganku, drugiej zaś wysoko w szczycie dachu. Gdyby udało się to zrobić, wówczas pomalowalibyśmy dach i cała kaplica byłaby pięknie wyremontowana, ciesząc swym widokiem wszystkich nas, na długie lata. Na koniec chcę też podziękować za to, że dbacie o ten cmentarz. Wielokrotnie mówiłem, że ten cmentarz jest bardzo zadbany i może być wzorem. Praktycznie nie ma grobu, który by nie był uprzątnięty lub chociażby zagrabiony. Nie zostawiacie nawet tych gdybów, o których nie wiecie, kto w nich spoczywa. Oczyszczacie je, stawiacie znicz. To jest niezwykle ważne - powiedział. 

Po uroczystej procesji wokół świątyni, głos zabrał też ks.Józef, dziękując wszystkim za przybycie i wspólną modlitwę. 

FOTO:

http://cerkiew-sokolka.pl/archiwum/?jana-w-siderce

Adam Matyszczyk

Script logo