Dąbrowscy parafianie z pielgrzymką w Wojnowie

  • Foto: Weronika Klemienia, Daniel Skomin

    Foto: Weronika Klemienia, Daniel Skomin

Ważnym elementem parafialnego życia niewątpliwie są pielgrzymki. W sobotę przed tygodniem, parafianie z Dąbrowy Białostockiej wraz ze swoim opiekunem duchowym o. Wiktorem Tetiurką, uczestniczyli w takim właśnie wydarzeniu, podczas którego autokarem udali się w podróż do Wojnowa. W drodze na Mazury grupa odwiedziła też cerkwie w Mrągowie i Orzyszu.

Żeński monaster Zaśnięcia NMP wchodzi w skład Diecezji Białostocko-Gdańskiej. Wspólnota monastyczna, której przełożoną jest Ihumenia Agnia, ma swoją siedzibę nieopodal rzeki Krutyni i jeziora Duś, w urokliwej części Mazur. Klasztor w Wojnowie założony został w 1935 r. i po długiej przerwie reaktywowany do życia w 1995 r. 

Dotarłszy na miejsce wierni dąbrowskiej parafii uczestniczyli w Boskiej Liturgii. Jako że tego dnia przypadała sobota rodzicielska - jeden z tradycyjnych w prawosławiu dni wspominania zmarłych, odprawiona została też panichida. Modlitwie towarzyszył piękny śpiew sióstr tamtejszej wspólnoty. Po nabożeństwie siostra przełożona opowiedziała o historii monasteru i prawosławia na tych terenach. Zwieńczeniem wizyty był obiad w pięknej monasterskiej jadalni, któremu towarzyszyły odczytywane żywoty świętych.

Kolejnym etapem pielgrzymki było Mrągowo. Po krótkim spacerze wzdłuż jeziora Czos, grupa udała się do cerkwi Przemienienia Pańskiego. Proboszcz - ks. Jarosław Kupryjaniuk opowiedział zebranym o historii świątyni i parafii. Odsłużono też molebien przed ikoną św. Męczenników Chełmskich i Podlaskich, gdzie znajduje się cząstka relikwii.

Ostatnim punktem podróży był nieodległy Orzysz. U progu tamtejszej świątyni przywitała uczestników parafianka - Pani Zina, która od lat 70-tych jest bardzo zaangażowana w życie tutejszej wspólnoty wiernych. Licząca ok. 30 osób parafia w Orzyszu jest filią parafii w Mrągowie, a obie cerkwie obsługuje jeden kapłan. Pielgrzymi mogli pomodlić się i obejrzeć cerkiew, która dzięki zaangażowaniu wiernych i proboszcza, a także ogólnopolskiej akcji "Wspólne Dzieło" przeszła gruntowną modernizację, stając się jednym z piękniej odrestaurowanych budynków dawnej architektury miasta.

Wyjazd w przededniu Wielkiego Postu był dla wszystkich pielgrzymów dobrym czasem do modlitwy oraz integracji w duchu prawosławia. Szczęśliwie wróciwszy do domu, uczestnicy składają serdeczne podziękowania ihumenii Agnii, o. Germanowi i wszystkim siostrom z monasteru w Wojnowie, a także o. Jarosławowi Kupryjaniuklowi, za wspólną  modlitwę oraz pouczające i ciepłe słowa - jednym słowem za ucztę duchową i cielesną.

 

m. Elżbieta Mackiewicz

Script logo