Ikona św. Paisjusza w sokólskiej cerkwi

  • Ikona św. Paisjusza

    Ikona św. Paisjusza

W najbliższą niedzielę (5 marca), w parafii św. Aleksandra Newskiego w Sokółce, będzie miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Bractwo Swiatogorców przywiezie do miejscowej cerkwi ikonę św. Paisjusza, napisaną na św. Górze Atos przez Jego ucznia. Proboszcz wspólnoty - o. Włodzimierz Misiejuk, zwraca się z prośbą o liczne i nieco wcześniejsze przybycie na niedzielną Boską Liturgię. Uroczyste przywitanie bractwowiczów i ikony - przy głównej cerkiewnej bramie, nastąpi przed rozpoczęciem nabożeństwa, ok. godz. 8:45. 

- Do naszej cerkwi dotrze ikona świętego nam współczesnego, jeszcze nie tak dawno żyjącego w Grecji. Św. Paisjusz zasłynął swoimi pouczeniami, ale i świętobliwym życiem. Przychodzący do niego ludzie otrzymywali nie tylko pożyteczne nauki ale i uzdrowienie. Wielu parafian z pewnością ma książeczkę z Jego pouczeniami albo i pełny zestaw Jego nauk, zawarty w sześciu księgach. Bardzo się cieszę, że bractwowicze - pielgrzymi Góry Atos, spośród wielu świątyń, wybrali także i naszą, by obdarować nas ikoną, napisaną przez ucznia św. Paisjusza - powiedział o. Włodzimierz. 

Pierwotnie ikona miała dotrzeć do Sokółki w grudniu - w dzień wspomnienia św. Spirydona. I choć z pewnych względów termin się przesunął, to niedzielna data jest bardzo symboliczna.

- Jeden z inicjatorów przywiezienia ikony, główny redaktor czasopisma "Bratczyk" - Pan Marek Jakimiuk, kiedy zawiadamiał mnie o terminie mówił, iż przyjadą do nas w Niedzielę Triumfu Prawosławia, kiedy to wspominamy fakt przywrócenia czczenia ikon. Symbolicznym więc będzie fakt, iż do grona ikon w naszej cerkwi przybędzie jeszcze jedna, którą będziemy szanować i czcić - dodał proboszcz.

O Bractwie Swiatogorców, wielu inicjatywach i ikonch przywiezionych do cerkwi w naszym kraju, można przeczytać na ich stronie internetowej - swiatogorcy.tumblr.com

 

Adam Matyszczyk

 

 

Script logo