Jaczno - wyświęcenie krzyża na cmentarzu

  • Foto: Adam Matyszczyk

    Foto: Adam Matyszczyk

Dziś, po porannej Boskiej Liturgii, wierni zgromadzeni na cmentarzu w Jacznie, wzięli udział w niecodziennej uroczystości. O. Piotr Hanczaruk oraz o. Wiktor Tetiurka dokonali poświecenia dużego drewnianego krzyża, umiejscowionego na parafialnej nekropolii. Zarówno parafianie jak i przyjezdni, dzieląc się z przodkami radością zmartwychwstania, poznali też nieco historię owego krzyża, który ponad pół wieku temu zwieńczył nową część cmentarza. 

Dzisiejsza uroczystość miała związek z faktem odrestaurowania krzyża, który stanął w tym miejscu w 1951 r. Poświęcił go ówczesny arcybiskup Tymoteusz, zaś ofiarodawcami była jedna z miejscowych rodzin, w pamięć zaginionych na wojnie bliskich. 

- Ojciec wraz z ciotką postanowili ofiarować ten krzyż na okoliczność poświęcenia nowej części naszego cmentarza. Z opowiadań wiem, iż został uroczyście wniesiony do cerkwi, a następnie w procesji - przez parafian został przeniesiony na cmentarz i tu ustawiony. Czas zrobił swoje, zwłaszcza przy ziemi, gdzie warunku atmosferyczne dokonały znacznych zniszczeń. Po skróceniu o 60 cm okazało się, iż pozostała cześć jest w bardzo dobrym stanie, odnowiliśmy więc ją i ponownie zabezpieczyliśmy przed deszczem i słońcem, po czym ponownie ustawiliśmy krzyż na dawnym miejscu - wyjaśniał Paweł Łazuk, którego przodkowie byli ofiarodawcami krzyża i który dziś kontynuując wolę rodziców, był inicjatorem jego odrestaurowania.

W tym roku ten krzyż został odnowiony, by nie chylił się ku upadkowi i nadal świadczył o naszej wierze i modlitwie w intencji naszych spoczywających tu przodków - powiedział po uroczystości o. Piotr.

 

Adam Matyszczyk

 

Script logo