Jak co roku, kolędy i pastorałki - spotkanie w Sokółce na styku kultur
Święto Narodzenia Pańskiego nierozłącznie kojarzy się z piękną tradycją kolędowania, znaną zarówno w Kościele katolickim jak i Cerkwi prawosławnej. Mawia się, iż śpiew łączy pokolenia i łagodzi obyczaje. W istocie tak jest, bo ów śpiew od lat łączy mieszkańców Sokółki, którzy spotykając się na styku kultur, wspólnie - w ten właśnie sposób wychwalają nowonarodztnego Zbawiciela. Karnawałowy koncert kolęd w sokólskim kinie Sokół, jest stałym elementem celebrowania świąt Bożego Narodzenia w naszym mieście.
- Sokółka jest miejscem, gdzie spotykają się różne obrzędy i różne wyznania. Dziś będziemy mieli możliwość posłuchania pięknych kolęd i pastorałek i ponownego przeżycia radości świąt - powiedziała Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska - otwierając tegoroczny koncert.
- Takie spotkania są doskonałą okazją, by w jednym miejscu mogli się zaprezentować kolędnicy oraz spotkać ci, którzy chcieliby jeszcze raz przeżyć święta na nowo - powiedział ks. mitrat Włodzimierz Misiejuk
- Nasza sokólska kultura jest usłana krzyżami kościołów i cerkwi, księżycami meczetów. Jest usłana grobami wielu naszych praojców, którzy wspólnie razem od wieków zamieszkiwali tę ziemię - w duchu miłości, która łączy wszystkie wyznania i wszystkie kultury - powiedział ks. Adam Baranowski.
Przy widowni zapełnionej do ostatniego miejsca, na scenie zaprezentowali się: Wiktor Matyszczyk, Chór „Belle Voci” Sokólskiego Ośrodka Kultury - pod kierunkiem Pauliny Oseńko, zespół „Przylaszczki” Sokólskiego Ośrodka Kultury - pod kierunkiem Pauliny Oseńko, chór cerkiewny parafii prawosławnej św. Aleksandra Newskiego w Sokółce - pod kierunkiem Pauliny Ławreszuk, zespół kolędniczy rodziny Ławreszuków oraz chór parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Sokółce - pod kierunkiem Krzysztofa Zalewskiego. Widzowie obejrzeli także program przygotowany w Studio Qultura Sokólskiego Ośrodka Kultury - pod kierunkiem Michała Gieniusza.
Podczas dwunastego już spotkania na styku kultur, wykonawcy śpiewali kolędy, pastorałki oraz pieśni liturgiczne - w różnych językach i oryginalnych interpretacjach, zarówno te dobrze znane, jak i te rzadziej słyszane. Długie owacje najlepiej świadczą o tym, iż koncert stał na bardzo wysokim poziomie. Gratulujemy solistom, chórzystom i dyrygentom.
Relację wideo można obejrzeć na portalu iSokolka.eu
Zakończywszy część artystyczną, wykonawcy udali się do kawiarni Lira, na wspólny poczęstunek przygotowany przez organizatorów.
Adam Matyszczyk