Już wkrótce Radio Orthodoxia usłyszymy w Sokółce - 91.3 FM

  • Logo Radia Orthodoxia

    Logo Radia Orthodoxia

Trwają przygotowania do uruchomienia nowych stacji nadawczych Radia Orthodoxia. Do końca tego roku zostaną uruchomione 3 nowe nadajniki: w Sokółce - na dzwonnicy cerkwi św. Aleksandra Newskiego, w Siemiatyczach - na cerkwi Zmartwychwstania Pańskiego i w Bielsku Podlaskim - na budowanej dzwonnicy cerkwi Opieki Matki Bożej. Do tej pory radio emitowało swój program z Białegostoku na częstotliwości 102.7fm. Dzięki nowym nadajnikom rozgłośnia obejmie swoim zasięgiem znaczną część woj. podlaskiego.

Inicjatorem przedsięwzięcia jest zwierzchnik Diecezji Białostocko-Gdańskiej abp Jakub. Po wielu latach starań, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wydała koncesję na emisję programu w nowych miejscowościach. Jest to przełomowy moment w historii rozgłośni radiowej, ponieważ z błogosławieństwa Jego Eminencji Metropolity Sawy audycje będą odbierane nie tylko w diecezji białostocko-gdańskiej, ale i warszawsko-bielskiej. W przedsięwzięcie zaangażowani są również duchowni dekanatu bielskiego: ks. prot. Jarosław Ciełuszecki oraz z dekanatu siemiatyckiego ks. protodiakon Mirosław Demczuk.

Obecnie trwają prace związane z tworzeniem infrastruktury technicznej. Przygotowywane są pomieszczenia do instalacji nadajników oraz systemów antenowych. Planowane jest również położenie kabli światłowodowych. Nowe nadajniki będą miały moc 500 watów. Radio Orthodoxia będzie nadawać w Sokółce na częstotliwości 91.3 FM, w Bielsku Podlaskim 98,7 FM i Siemiatyczach 92.5FM. Planowane uruchomienie nowych nadajników nastąpi pod koniec bieżącego roku.

Osoby chcące wspomóc to kosztowne przedsięwzięcie proszone są kontakt z Radiem Orthodoxia. W niedzielę 8 listopada, na terenie Diecezji Białostocko-Gdańskiej odbędzie się również kolekta związana z tym przedsięwzięciem.

Radio Orthodoxia to pierwsza w Polsce prawosławna rozgłośnia radiowa, która emituje program Prawosławnej Diecezji Białostocko Gdańskiej codziennie od godziny 16:00 do 21:00. Audycje mają charakter religijno-społeczny. Redakcję Radia Orthodoxia tworzą głównie wolontariusze, osoby związane z życiem Cerkwi, uczniowie szkół średnich, studenci oraz osoby aktywnie zawodowo. Głównym celem rozgłośni są działania ewangelizacyjne, skierowane do społeczności prawosławnej. Na antenie Radia Orthodoxia codziennie można usłyszeć transmisje nabożeństw, żywoty świętych, wykłady, rozmowy o prawosławiu oraz wiele innych programów o charakterze religijnym.

 

Ks. Mateusz Kiczko
Adam Matyszczyk 

  • Foto: ks. Mateusz Kiczko

    Foto: ks. Mateusz Kiczko

Script logo