Małanka z Bractwem św. Spirydona

  • Foto: Adam Matyszczyk

    Foto: Adam Matyszczyk

Wczorajszego wieczora kilkadziesiąt osób spotkało się na wspólnej - tanecznej imprezie, by w radosnym okresie święta Narodzenia Pańskiego, symbolicznie przywitać nowy rok. Zabawa w sali bankietowej Dworek Zacisze w Sokółce, trwała niemal do białego rana. Bal małankowy wpisał się już na stałe w kalendarium przedsięwzięć Bractwa Cerkiewnego św. Spirydona i podobnie jak ubiegłymi laty, tak też i tym razem był doskonałą okazją do wzajemnej integracji lokalnej społeczności. 

Małanka, która podobnie jak Sylwester swoją nazwę czerpie od imienia, które w ów dzień przypada w kalendarzu, zwyczajowo organizowana jest 13 stycznia, kiedy to wspominana jest św. Melania Rzymianka. Warto jednak podkreślić, iż wydarzenie to ma zdecydowanie świecki charakter, a początek roku cerkiewnego przypada 14 września. Odnosząc się zatem stricte do kalendarza, noc z 13 na 14 stycznia nie jest przełomem lat, a raczej specyficzną tradycją, osadzoną w nurcie prawosławia i kultury ludowej Kresów. Podobnie jak w przypadku wielu innych tradycji, np. święcenia grobów 14 listopada, tak też w tym przypadku duży wpływ na termin balów - zwanych też "Szczodrym Wieczorem" czy "Sylwestrem Juliańskim", ma przyzwyczajenie do trzynastodniowego przesunięcia świąt prawosławnych względem obowiązującego kalendarza państwowego. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, także w tym roku Bal Małankowy zorganizowany został dzień wcześniej - 12 stycznia - tak, by wkomponować go w nadchodzący weekend.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania załodze sali bankietowej Dworek Zacisze w Sokółce za świetną obsługę i oryginalne menu, DJ Piotrowi Kuźma, za jak zwykle profesjonalną oprawę muzyczną oraz Joli i Jankowi Klejbuk, którzy podjęli się koordynacji tegorocznego balu. Największe ukłony kierowane są jednak do wszystkich uczestników wczorajszego spotkania, za wspaniałą zabawę na parkiecie, biesiadowanie przy stole oraz wspólne kolędowanie. Dziękujemy i zapraszamy za rok!

 

Adam Matyszczyk

Script logo