Na motocyklu - śladami cerkwi, kościołów i meczetów Sokólszczyzny

  • Foto: Adam Matyszczyk, Paweł Wiszniewski

    Foto: Adam Matyszczyk, Paweł Wiszniewski

Modlić się można na wiele sposobów, w różnych okolicznościach, bez względu na pogodę czy porę dnia. W ubiegłym roku, wśród grupy przyjaciół zrodził się pomysł nietypowej formy modlitwy. Inicjatywę wsparł proboszcz parafii w Jacznie, ks. Piotr Hanczaruk i tak powołano do życia Chrześcijańskie Spotkanie Motocyklowe. Sam pomysł jak i wrażenia uczestników były bardzo pozytywne, dlatego też jednorazowa impreza przekształciła się we wspaniałe cykliczne przedsięwzięcie.

Wczoraj, już po raz drugi motocykliści z różnych zakątków Polski, podziwiali piękno naszego regionu. Parada urokliwymi drogami Sokólszczyzny, szlakiem podlaskich świątyń - od Kruszynian począwszy, poprzez Krynki, Jurowlany, Samogród, Bohoniki, Sokółkę, Majewo, Sidrę, Jaczno i Dąbrowę Białostocką, była doskonałą okazją do poznania zarówno walorów przyrodniczo-turystycznych tych terenów, jak też naszej niepowtarzalnej wielokulturowości. Odwiedzając napotkane po drodze cerkwie, kościoły i meczety, nie tylko podziwialiśmy ich architekturę, poznawaliśmy historię i religijne obyczaje, ale chcielśmy też dać świadectwo wzorcowego współżycia społecznego różnych środowisk.

Nikt z organizatorów nie spodziewał się takiej frekwencji. Przed rokiem w rajdzie uczestniczyło trzynaście maszyn, wczoraj na plac przy cerkwi w Kruszynianach, zajechały 33 motocykle. Widok tylu jednośladów w jednym miejscu to prawdziwa gratka dla fanów motoryzacji. Motocykle turystyczne, cruisery, czopery, enduro oraz skutery - każdy piękny na swój sposób. W słońcu lśniły głębokie kolory i wypolerowane chromy, a zapach skóry i benzyny tylko dodawał specyficznego klimatu, dobrze znanego wszystkim, którzy choć raz włożyli kask i ruszyli przed siebie.

Spotkanie rozpoczęło się krótką modlitwą w kruszyniańskiej cerkwi.
- Serdecznie i gorąco wszystkich witam. Bardzo się cieszę, że zebrało się nas dużo więcej niż przed rokiem (...). Przed wyjazdem zapraszam was - podejdźcie do krzyża, pokropię wodą święconą wasze głowy, by kaski dobrze trzymały się tych głów ale też, by w waszych głowach była mądrość, która da bezpieczeństwo i tak jak się przed chwilą modliliśmy, by wyruszyć i bezpiecznie wrócić do naszych domów - powiedział o. Piotr Hanczaruk.

Kwadrans po 9 urokliwe Kruszyniany rozbrzmiały pomrukiem silników i po zrobieniu pamiątkowej fotografii uczestnicy II Chrześcijańskiego Spotkania Motocyklowego ruszyli w drogę, odwiedzając kolejno: miejscowy meczet, kościół pw. św. Anny oraz cerkiew pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Krynkach, cerkiew pw. Św. Jerzego w Jurowlanach, cerkiew pw. św. ap. Piotra i Pawła w Samogródzie, meczet w Bohonikach, kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Kazimierza w Majewie oraz cerkiew pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie.

Kierowcy oraz pasażerowie, dzięki wsparciu prezesa LGD Szlak Taratski Piotra Bujwickiego, mieli możliwość odpocząć i posilić się w Domu Pielgrzyma w Bohonikach, porozmawiać ze Starostą Sokólskim Piotrem Rećko oraz wespół z zastępcą burmistrza Dąbrowy Białostockiej Arturem Gajlewiczem i wicestarostą powiatu sokólskiego Jerzym Białomyzm uczestniczyć w festynie białoruskim w ramach Dni Dąbrowy Białostockiej.

Organizację tegorocznej edycji rajdu, prócz Marka Andrzejuka z Grupą przyjaciół i parafii w Jacznie, wsparło Bractwo Cerkiewne św. Spirydona a także Powiat Sokólski, Gmina Dąbrowa Białostocka oraz Stowarzyszenie LGD Szlak Tatarski.

Wieczór motocykliści spędzili na długich rozmowach przy ognisku, zaś dziś rano spotkają się na Boskiej Liturgii, po czym wezmą udział w paradzie, w ramach obchodów dni Dąbrowy Białostockiej.

Wszystkim uczestnikom chcielibyśmy jasno i otwarcie powiedzieć - to z całą pewnością nie koniec! I choć do kolejnego rajdu pozostał okrągły rok, to organizatorzy już pracują nad trasą i atrakcjami kolejnego spotkania. Dziękujemy i do zobaczenia a wszystkim motocyklistom lewa w górę :)

 

Adam Matyszczyk

Script logo