Niedziela przebaczenia win i otwarcie wystawy "Kolory Prawosławia" w Dąbrowie Białostockiej

  • Foto: Adam Matyszczyk

    Foto: Adam Matyszczyk

Dziś, w poprzedzającą Wielki Post niedzielę przebaczenia win, do wspólnej modlitwy w dąbrowskiej cerkwi św. Jana Teologa zaprosił proboszcz wspólnoty ks. prot. Wiktor Tetiurka. W Boskiej Liturgii, prócz parafian, uczestniczyli także przedstawiciele władz samorządowych szczebla powiatowego i wojewódzkiego. Wizyta związana była z realizacją projektu pod egidą Marszałka Województwa Podlaskiego i otwarciem wystawy "Kolory Prawosławia".

- Wchodząc dziś do świątyni, zapewne każdy z was zauważył na ogrodzeniu zdjęcia - wystawę pt.: Kolory Prawosławia. Są to zdjęcia przygotowane przez stowarzyszenie OrthPhoto, które zrzesza fotografów z całego świata. Wystawa prezentuje życie i działalność Cerkwi prawosławnej w świecie, które możemy dziś obejrzeć. A możemy ją oglądać także dlatego, że otrzymaliśmy pomoc i wsparcie Urzędu Marszałkowskiego - powiedział proboszcz wspólnoty, o. Wiktor Tetiurka. W dalszych słowach duchowny podziękował obecnej na nabożeństwie Wiesławie Burnos - Członek Zarządu Województwa Podlaskiego oraz Wicestaroście Powiatu Sokólskiego, za współprace w tym oraz innych projektach realizowanych na terenie parafii.

- Dziękuję bardzo za zaproszenie i dar wspólnej modlitwy, dla mnie jest to bardzo ważne. Wszystkim życzę spokoju w nadchodzącym wielkim poście - powiedziała Wiesława Burnos, wręczając proboszczowi przetłumaczony i pięknie oprawiony egzemplarz Kodeksu Supraskiego, z podziękowaniem w imieniu Marszałka Artura Kosickiego.

Wychodząc z cerkwi wierni na dłużej zatrzymywali się przy wspomnianej wystawie, podziwiając zarówno piękno prawosławia przedstawionego na kilkudziesięciu planszach, jak też walory artystyczne każdej z fotografii. Wszystkich chętnych, w imieniu proboszcza wspólnoty, serdecznie zapraszamy, zarówno na zbliżające się wielkopostne nabożeństwa, jak też do spacerów przy dąbrowskiej cerkwi, by na żywo móc obejrzeć wystawę.

To nie jedyne przedsięwzięcie w tej najmłodszej parafii dekanatu sokólskiego. W najbliższej przyszłości proboszcz planuje inwestycje w świątyni, a zarówno o tych planach jak też ich realizacji, poinformujemy na łamach naszego portalu.

 

Adam Matyszczyk

 

Script logo