Odnowiona cerkiew w Kuźnicy

  • Foto: Adam Matyszczyk

    Foto: Adam Matyszczyk

W pamięci wiernych jest jeszcze z pewnością obraz niewielkiej murowanej, pokrytej czerwoną blachą cerkwi, która góruje nad przygranicznym terenem Kuźnicy. Obecnie, położona na urokliwym wzgórzu świątynia, ma już śnieżnobiałe ściany, doskonale komponujące się z pięknym, stalowoszarym dachem z kształtnymi kopułami i estetycznym fundamentem w tym samym kolorze. Solidne kamienne schody prowadzą do przytulnego wnętra z piękną polichromią i oryginalnym ikonostasem. Wszystkie zmiany, choć trwały lat kilka, są zasługą proboszcza - o. Jarosława Grygiewicza, jego parafian oraz ofiarności ludzi, którym bliska jest kuźnicka cerkiew.

Ostatnimi czasy generalny remont przeszła zewnętrzna elewacja świątyni, jednak to nie jedyny projekt realizowany w tej parafii.

W 2010 r., - dwa lata po objęciu przez o. Jarosława funkcji proboszcza, podjął on decyzję o kompleksowym remoncie wnętrza cerkwi. Przez pięć kolejnych lat wykonano polichromię ścian, dokonano wymiany podłogi i ikonostasu, zamontowano nowy okład prestoła oraz baldachim do grobu. Całość prac nadała świątyni nie tylko należytego sakralnego blasku ale sprawiła też, iż kuźnicka cerkiew jest bardzo przytulna. W 2018 r., rozpoczął się kompleksowy remont dachu. Obie kopuły zostały przekonstruowane i zyskały nowy kształt. Pozostała część dachu została pokryta nową, szarą blachą. Przy tej okazji wykonano też instalację odgromową.

Choć początki parafii prawosławnej w Kuźnicy sięgają XVI wieku, to obecna murowana cerkiew została wybudowana w okresie 1946-1950. Przez lata znacznemu zniszczeniu uległa jej zewnętrzna elewacja. Co gorsza, znaczne zawilgocenie zagrażało konstrukcji ścian. Niezbędnym było jej odnowienie, przy czym prócz podniesienia walorów estetycznych, należało też zadbać o odpowiednią ochronę ścian przed wilgocią. Ku zadowoleniu gospodarza, wykonawca wywiązał się z obu tych zadań. Zwieńczeniem prac na zewnątrz cerkwi było wykonanie nowych kamiennych schodów, które zastąpiły stare, wykonane z chłonnej zaprawy cementowo-wapiennej. Odpadające płytki i smugi wapiennych zacieków, podobnie jak spękana i zielona miejscami elewacja, pozostały już jedynie wspomnieniem. Zwieńczeniem całości prac będzie wymiana głównych drzwi wejściowych. Proboszcz zapewnia, iż przygotowania techniczne do tego projektu już trwają. 

O. Jarosław pragnie serdecznie podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do ukończenia wszystkich tych prac zwłaszcza, że większość z nich była bardzo kosztowna. Bez pomocy ludzi dobrej woli z całą pewnością nie udało by się ich zrealizować. Proboszcz zapewnia też o nieustającej modlitwie oraz zaprasza na nabożeństwa do świątyni wzniesionej w cześć Podwyższenia Krzyża Pańskiego. Do Kuźnicy zapraszamy i my, zachęcając przy tym do pomocy tej parafii w realizacji kolejnych ważnych prac.

Parafia Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Kuźnicy
16-123 Kuźnica
ul. Sidrzańska 12
Konto bankowe: 65 1240 5240 1111 0010 9518 8057

Adam Matyszczyk

Cerkiew w Kuźnicy po i przed zewnętrznym remontem

Script logo