Parafia w Samogródzie otrzymała dotację na remont wnętrza cerkwi

  • Foto: Adam Matyszczyk

    Foto: Adam Matyszczyk

Parafia świętych apostołów Piotra i Pawła w Samogródzie otrzymała dotację z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Miejscowa świątynia to jedna z najstarszych i najbardziej bogatych historycznie cerkwi na Sokólszczyźnie. Ma też wyjątkową architekturę - niespotykaną na tych terenach nigdzie indziej drewnianą konstrukcję i styl. Dzięki wsparciu w wysokości 498.500 zł., możliwe będzie przeprowadzenie długo oczekiwanego remontu jej zabytkowego wnętrza. 

- W pierwszej kolejności planowana jest wymiana instalacji elektrycznej. Jako że obiekt jest zabytkiem, ze wszech miar ważne jest też bezpieczeństwo, dlatego też muszą zostać wykonane nowe instalacje: przeciwpożarowa, odgromowa i alarmowa. Kolejny etapem będzie remont podłogi po którym chcielibyśmy przeprowadzić prace konserwatorskie ścian wewnętrznych i sufitu - mówi proboszcz wspólnoty ks. prot. Adrian Charytoniuk.

Szczegółowy plan, zakres i sposób prowadzenia prac zostanie uzgodniony po konsultacjach z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.

Ostatnimi laty cerkiew w Samogródzie przeszła ogromną metamorfozę. Staraniami proboszcza i wiernych oraz dzięki wsparciu funduszy samorządowych i unijnych, kompleksowo wyremontowano dach cerkwi oraz wymieniono wszystkie okna i drzwi. Świątynia zyskała też komplet nowych dzwonów, które donośnie przywołują na modlitwę. W pamięci wiernych jest z pewnością jesienna uroczystość ich poświęcenia, której w 2017 r. przewodniczył bp Andrzej. Następnie kompleksowo odrestaurowano zewnętrzną drewnianą elewację. Ten etap zwieńczyła wizyta w parafii ordynariusza Diecezji Białostocko - Gdańskiej abp Jakuba, który podczas święta parafialnego przed dwoma laty poświęcił cerkiew po jej zewnętrznym remoncie. Wspólnota jednak na tym nie poprzestała i już kilka miesięcy później odnowiony i uzupełniony został też okalający świątynię mur, z zachowaniem wyjątkowej kompozycji: drewniana cerkiew - kamienne ogrodzenie - parkowy starodrzew wokół zabytków. Do całości pozostał etap najtrudniejszy i najbardziej kosztowny - wnętrze, dlatego też przyznanie wspomnianej dotacji to wspaniała wiadomość zarówno dla parafian jak też całej prawosławnej społeczności na Sokólszczyźnie. Jak mniej więcej będzie wyglądało wnętrze cerkwi po remoncie mogli się przekonać wszyscy Ci, którzy odwiedzili parafię podczas tegorocznego patronalnego święta. Po procesie odbudowy do świątyni powróciły dwa zabytkowe kioty. Trudno określić je inaczej niźli pięknymi i wielu oczami wyobraźni widziało już cały ikonostas wykonany w tym samym stylu i kolorystyce. Wówczas stanowiło to swoisty prolog całościowego remontu wnętrza, który dziś nabiera realnego kształtu.

- Pragnę złożyć serdeczne podziękowania za merytoryczną pomoc przy pozyskiwaniu środków na remont naszej cerkwi Wójtowi Gminy Szudziałowo Tadeuszowi Tokarewiczowi, Senatorowi RP Mariuszowi Gromko i Posłowi na Sejm RP Jarosławowi Zielińskiemu. Dziękuję też radzie parafialnej, wiernym i wszystkim ludziom, którzy nas przez lata wspierali i którym bliska jest samogródzka cerkiew. Bóg zapłać - powiedział proboszcz.

My jako wierni dziękujemy zaś Tobie o. Adrianie, za starania i wielki trud, by dziedzictwo, które otrzymałeś pod opiekę odnowić w duchu modlitwy i pozostawić potomnym.

O kolejnych etapach prac remontowo - konserwatorskich będziemy informowali na łamach naszej witryny.

 

Adam Matyszczyk

Script logo