Powitanie nowego proboszcza w Nowym Dworze

  • Foto: Adam Matyszczyk

    Foto: Adam Matyszczyk

Dziś, w cerkwi św. Mikołaja Cudotwórcy w Nowym Dworze, miała miejsce uroczystość powitania nowego proboszcza. Sprawowanej Boskiej Liturgii przewodniczył ks. mitrat Włodzimierz Misiejuk, w asyście ks. Dawida Sulimy, któremu zwierzchnik Diecezji Białostocko-Gdańskiej - abp Jakub, powierzył posługę w miejscowej wspólnocie. Po nabożeństwie, życzenia wielu łask Bożych, sił i dobrego zdrowia nowemu proboszczowi, złożył zarówno ks. dziekan, jak też przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, miejscowego zespołu szkół, duchowni z bratniego kościoła rzymskokatolickiego, reprezentanci Bractwa św. Spirydona oraz licznie zgromadzeni parafianie.  

- Mamy dziś ważny dzień w tej parafii, ze względu na to, że po długiej przerwie nareszcie w waszej parafii jest stały proboszcz. Miejmy nadzieję, że tak jak jego poprzednik, będzie długoletnim proboszczem. W owych czasach w tutejszej cerkwi zbierali się nie tylko prawosławni, ale i władze państwowe, przedstawiciele szkół, księża rzymskokatoliccy. Dziś było tak samo i jest to znak, że pewne rzeczy, które były wówczas normą, teraz będą trwały nadal. To znak, że o. Józef nie odszedł od nas całkowicie i tak jak on widział współpracę z władzami, sąsiadami, szkołą, tak teraz drogą tą będzie podążał ks. Dawid. Nowego proboszcza nie muszę wam przedstawiać, gdyż pochodzi z tej parafii i jest wam znany. Mam nadzieję, że będzie godnym następcą o. Józefa. Zawsze jest tak, że wierni długo wspominają poprzedniego, zwłaszcza długoletniego proboszcza i proszę się ojcze Dawidzie za to nie gniewać, a traktować jako impuls do działania, jako motywację, by zrobić coś tak dobrze jak poprzednik a może nawet i lepiej (...). Pozdrawiam parafian i życzę dobrej, serdecznej współpracy, zarówno z radą parafialną, całą wspólnotą wiernych, sąsiadami i władzami gminy - powiedział o. Włodzimierz, wręczając o. Dawidowi ikonę św. Mikołaja. Ks. dziekan zwrócił się też do wiernych, prosząc o pomoc i zrozumienie nowemu proboszczowi, któremu z pewnością nie jest łatwo objąć parafię po 38-letniej posłudze o. Józefa.

W tym tonie zwrócił się też do zgromadzonych nowy proboszcz.

- Chciałbym podziękować wam wszystkim, że przybyliście dziś i razem świętujemy tę szczególną radość. Dla mnie jest to wielka odpowiedzialność. Po pierwsze dlatego, że zastępuję wielkiego człowieka, po drugie temu, że ta cerkiew jest mi dobrze znana. Tu ślub brali moi teściowie, moi rodzice a także i my. Jest to dla mnie zarówno ogromne wzruszenie jak i wielka radość, że mogę być tu pasterzem. Bardzo was proszę o modlitwę za mnie grzesznego jak i ja zapewniam was o mojej szczerej, płynącej z serca i duszy modlitwie za was - powiedział o. Dawid.  

- W imieniu całego samorządu gminnego chcielibyśmy serdecznie przywitać ojca na ziemi nowodworskiej. Życzymy wszelkich łask Bożych oraz by Jezus Chrystus zawsze prowadził ojca do celu, a Matka Boża miała w swojej opiece - powiedział Wójt Gminy Nowy Dwór Andrzej Humienny.

Czcigodny Ojcze Dawidzie, w imieniu zespołu redakcyjnego portalu cerkiew-sokolka.pl, oficjalnie witamy w Dekanacie Sokólskim. Życzymy Bożego błogosławieństwa, wielu sił duchowych i fizycznych oraz zadowolenia z posługi w powierzonej Ojcu Winnicy Pańskiej. 

Ks. Dawid Sulima - urodził się 24 maja 1995 r., w Białymstoku. Po ukończeniu liceum ogólnokształcącego wstąpił do Prawosławnego Seminarium Duchowego, w którym kontynuował naukę do 2019 r. Zwieńczeniem edukacji była obrona pracy pt.: "szatan w różnych kulturach i tradycjach". 4 sierpnia 2019 r., wstąpił w związek małżeński z Julitą Sulima. Święcenia diakońskie (18 sierpnia 2019 r.) oraz kapłańskie (23 sierpnia 2019 r.) otrzymał z rąk Arcybiskupa Białostockiego i Gdańskiego Jakuba. Od 1 września 2019 r. do 23 stycznia 2022 pełnił obowiązki wikariusza w parafii św. Mikołaja w Gdańsku. Od 24 stycznia 2022 r., mianowany został proboszczem parafii św. Mikołaja w Nowym Dworze. Za pracę dla dobra Cerkwi nagrodzony został: nabiedrennikiem (2021). 

 

Adam Matyszczyk

Script logo