Święto parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie

  • Foto: Adam Matyszczyk

    Foto: Adam Matyszczyk

Po raz pierwszy w tegorocznym okresie paschalnym, duchowni okręgu sokólskiego spotkali się na wspólnej modlitwie. Radosne przesłanie Chrystos Woskresie przekazywali sobie nie gdzie indziej jak w świątyni konsekrowanej właśnie w cześć święta Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie. Tradycyjnie już trzeci dzień Paschy jest świętem tamtejszej wspólnoty wiernych.

Uroczystej Boskiej Liturgii przewodniczył ks. mitrat Aleksander Klimuk, w asyście ks. Jarosława Grygiewicza, ks. Michała Fiedziukiewicza z parafii w Ełku oraz miejscowego proboszcza ks. Piotra Hanczaruka.

Wierni, poważnie podchodząc do zaleceń związanych z epidemią, nie zgromadzili się tłumnie w cerkwi, lecz łączyli się w modlitwie duchowo, w tym za pośrednictwem przygotowanej przez proboszcza transmisji na żywo. Do nich, jak też dla kilkunastu osób w świątyni, słowo duchowego przesłania skierował o. Jarosław.

- Tak jak co roku zebraliśmy się w tej świątyni - w Jacznie, aby świętować Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Chrystus Zmartwychwstał i tę radość Cerkiew nam oznajmia. Pierwszym elementem, który świadczy o miłości do nas, było zstąpienie ognia z nieba i tym samym znak, że Pan Bóg jest z nami i dalej będzie miał nas w swojej opiece. Każdy z nas musi mieć świadomość, że tak jak Chrystus Zmartwychwstał a wcześniej cierpiał na krzyżu, tak samo my musimy przecierpieć to co przynosi nam każdy dzień, aby zmartwychwstać do życia wiecznego. Świętość to dar Boży i umiejętność przyjmowania wszystkiego - dobra i zła, ze spokojem i wiarą. I tak bracia i siostry Pan Bóg w tym roku naszą wiarę także wystawia na próbę. A może ponawinniśmy powiedzieć, iż Pan Bóg widząc nasze nieprawości chce zwrócić uwagę na to, byśmy zmienili swoje życie? Żebyśmy w swoim życiu więcej czasu poświęcali na modlitwę, na czynienie dobra i pomaganie sobie nawzajem? Bo właśnie tak się teraz dzieje. Gdy życie toczyło się normalnie często nie zauważaliśmy drugiego człowieka (...) - pouczał.

 

Adam Matyszczyk

Script logo