Szlakiem Wschodnich Słowian - festyn parafialny w Krynkach

  • Foto: Adam Matyszczyk

    Foto: Adam Matyszczyk

Dziś, w parafii Narodzenia NMP w Krynkach, miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Za sprawą współpracy parafii z Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego, odbył się tam pierwszy w historii festyn pn.: Szlakiem Wschodnich Słowian. Przedsięwzięcie uświetniło obchody parafialnego święta i jak twierdzi proboszcz - o. Justyn Jaroszuk, ma już na stałe zagościć w dorocznym kalendarzu miejscowej wspólnoty wiernych.

Krynki rozbrzmiewały dziś muzyką cerkiewną, która pokazała licznie zgromadzonym w świątyni, cząstkę nieba. Pieśni liturgiczne i paraliturgiczne - w przepięknej interpretacji wykonali: zespół Souvenir, chór parafii Narodzenia NMP w Krynkach oraz chór parafii św. Jerzego w Białymstoku. Krynki rozbrzmiewały dziś też dźwiękami muzyki ludowej, która zachęciła miejscowych i przyjezdnych do wspólnej zabawy. Utwory znane oraz te własnej kompozycji i aranżacji zaprezentował zespół Souvenir. Pogoda sprzyjała dyskotece "pod chmurką", która trwała do późnych godzin wieczornych. Krynki były dziś też niejako centrum światowej fotografii, bo właśnie dziś zainaugurowano tam wystawę prac autorów z całego globu - "Orthphoto Awards". Krynki były w końcu wykwintną galerią smaków. Przysmaki regionalnej kuchni, rozchwytywane przez dużych i małych, przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich "Łapiczanki".   

- Dzisiejszy wieczór nie byłby możliwy bez wsparcia zewnętrznego. Serdecznie dziękuję Marszałkowi Województwa Podlaskiego wraz z zarządem, za wsparcie organizacji naszego spotkania, które mam nadzieję połączy wszystkich - bez względu na wyznanie, pochodzenie czy wiek. Niech dzisiejszy dzień będzie tego dowodem. Dziękuję stowarzyszeniu OrthNet, dzięki któremu możemy oglądać tę wspaniałą wystawę zdjęć. Dziękuję za patronat naszej pani burmistrz Jolancie Gudalewskiej, która nigdy nie odmawia nam pomocy. Dziękuję też nadleśniczemu Aleksandrowi Lickiewiczowi za wspieranie naszych inicjatyw. Podziękowania kieruję też na ręce Koła Gospodyń Wiejskich "Łapiczanki" z Łapicz, za przygotowanie wspaniałego poczęstunku. Wszystkim wam dziękuje za przybycie. To wielka radość gościć w naszych progach tak wielu ludzi, nie tylko z gminy ale i z całego powiatu. Mam nadzieję, że będziemy mogli wspólnie i integracyjnie spędzić bardzo miłe i przyjemne chwile. Życzę wszystkim smacznego i wesołej udanej zabawy - powiedział do zgromadzonych przy scenie na parafialnym placu pomysłodawca imprezy o. Justyn, po czym zaprosił wszystkich zarówno do świetlicy na poczęstunek, jak też do bardziej aktywnego - tanecznego spędzenia reszty wieczoru.  

 

Adam Matyszczyk

 

Script logo