Trzy wymazy i do bazy dla Jacka

  • Plakat organizatorów akcji

    Plakat organizatorów akcji

„Trzy wymazy i do bazy dla Jacka!” - Parafia prawosławna św. Aleksandra Newskiego w Sokółce włącza się do akcji, która może pomóc wrócić do zdrowia 27-letniemu mieszkańcowi Sokółki. Już w najbliższą niedzielę - 27 Października w godz.: 9.00 - 14.00, w salce parafialnej przy ul. Piłsudskiego 4, będzie można zarejestrować się w bazie dawców szpiku. W imieniu proboszcza ks. mitrata Włodzimierza Misiejuka oraz wikariusza ks. prot. Justyna Jaroszuka gorąco zapraszamy do wzięcia udziału w akcji. Dla nas to kilka minut, dla kogoś może być całym życiem.

„Mam na imię Jacek. Mam 27 lat i jestem mieszkańcem Sokółki. W Sokółce mieszkają moi rodzice, brat, narzeczona i przyjaciele. W marcu tego roku dowiedziałem się, że mam nowotwór układu chłonnego – ziarnicę złośliwą (chłoniak Hodgkina). Na przestrzeni ostatnich sześciu miesięcy przyjąłem kilkanaście cykli chemioterapii oraz przeprowadzono u mnie jeden autoprzeszczep komórek macierzystych. Kolejnym krokiem w leczeniu jest przeszczep szpiku kostnego od dawcy. Jak do tej pory nie znalazł się dla mnie „bliźniak genetyczny”, który podarowałby mi cząstkę siebie i uratował moje życie. Stąd moja prośba o zarejestrowanie się w bazie Fundacji DKMS. Rejestracja jest bezpłatna, bezbolesna i trawa zaledwie 10 min. Dla Ciebie to tylko 10 min, ale dla mnie i innych chorych to może być całe życie” - pisze Jacek na portalu społecznościowym.

Z pewnością wielu z Was zastanawia się na czym polega rejestracja? To zajmuje zaledwie kilkanaście minut, jest bezpieczna i całkowicie bezbolesna! W punkcie rejestracyjnym należy wypełnić formularz i za pomocą pałeczki pobrać wymaz z jamy ustnej. Tak przygotowany pakiet zostaje następnie przesłany do badań i wprowadzony do bazy. Od tego momentu dana osoba staje się aktywnym potencjalnym dawcą komórek macierzystych na całym świecie. W przypadku gdy znajdzie się bliźniak genetyczny, który potrzebuje przeszczepu, wówczas potencjalny dawca zostanie umówiony na pobranie krwi oraz wypełnienie dodatkowej ankiety medycznej. Po przeprowadzeniu postępowania medycznego, klinika w ciągu kilku miesięcy decyduje, czy przeszczep może dojść do skutku. Następnie dokonuje się szeregu szczegółowych badań - w tym takich, które pozwolą stwierdzić, czy pobranie komórek macierzystych będzie bezpieczne zarówno dla dawcy, jak i biorcy. Ostatnim krokiem jest pobranie komórek za pomocą jednej z dwóch dostępnych metod. W zdecydowanej większości przypadków wygląda to podobnie, do zwykłego pobierania krwi. Nie ma się więc nad czym zastanawiać. Każda zdrowa osoba w wieku 18-55 lat może uratować swojego genetycznego bliźniaka. Wszystkie ręce na pokład i w weekend ruszamy do punktów rejestracji!

Przypominamy, iż w najbliższy weekend (26-27 października) rejestracji można dokonywać w kilku punktach w mieście:

  • Kino "Sokół" w Sokółce - godz.: 9.00 - 16.00
  • OSiR w Sokółce (basen) - godz.: 10.00 - 18.00
  • Kawiarnia "Stara Szkoła" - godz.: 11.00 - 16.00
  • Cukiernia "Lukrecja" - godz.: 10.00 - 17.00
  • Sklep BricoMarche - godz.: 10.00 - 17.00.

Bazę dawców szpiku prowadzi fundacja DKMS, która działa w Polsce od 2008 r., jako niezależna organizacja non-profit. Fundacja posiada status Organizacji Pożytku Publicznego oraz Ośrodka Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia. W ciągu 10 lat Fundacja zarejestrowała w Polsce ponad 1 436 000 potencjalnych Dawców. Celem statutowym organizacji jest działalność w zakresie wspierania osób potrzebujących pomocy ze względu na ich stan fizyczny, psychiczny lub emocjonalny; promowania nauki oraz badań w dziedzinie przeszczepiania komórek macierzystych oraz promocji zdrowia publicznego. Jak sami o sobie piszą na łamach witryny internetowej www.dkms.pl"Naszą misją jest znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia komórek macierzystych szpiku".

 

Adam Matyszczyk

Script logo