Wspomnienie św. męcz. Pawły - patronalne święto sokólskiej kaplicy

W pierwszą sobotę po 16 czerwca, spólnota wiernych w Sokółce spotyka się na parafialnym cmentarzu, by wspomnieć św. męcz. Pawłę, patronkę zbudowanej tu kaplicy. Oprócz Boskiej Liturgii ze świąteczną procesją, odprawiona została także panichida za dusze spoczywających tu od wieków ojców i braci naszych. Tradycyjnie też można było poświęcić groby najbliższych. Wielu parafian zapaliło dziś znicze i zmówiło modlitwę za spokój dusz swoich przodków.

Dzisiejsze święto było też okazją do podsumowania rozpoczętych w 2021 r. prac renowacyjnych ikonostatu i szerzej - generalnego remontu wnętrza świątyni. 

- Prace przy ikonostasie zostały już zakończone. Choć zaplanowane było to już dużo wcześniej, to jednak w związku z wojną w Ukrainie, ich wykonawca - Pan Igor z Ławry Poczajowskiej, przez pewien czas nie mógł do nas przyjechać, dlatego też dopiero teraz widzimy efekt końcowy. Rozpoczęliśmy je jesienią 2021 r., demontując wszystkie elementy, które się dało: królewskie wrota, drzwi diakońskie, krzyż i wiele ornamentów. Rzeźby znajdujące się w jego dolnej części, były z gipsu i jako ponad stuletnie nie nadawały się do renowacji i pozłocenia, zostały więc wykonane na wzór oryginałów - mówił o. Włodzimierz.

Ikonostas został następnie w profesjonalny sposób odnowiony, pomalowany i dekoracyjnie pozłocony, doskonale komponując się z uprzednio wyremontowanym i pomalowanym wnętrzem kapliczki. Ikonostas jednak to nie koniec, gdyż wszyscy, którzy czuwali dziś przy grobach, po raz pierwszy doskonale słyszeli trwające nabożeństwo.  

- Kiedy ostatecznie wnętrze zaczęło się przeobrażać na obecny kształt, pomyśleliśmy, iż dobrze by było wykonać też profesjonalne nagłośnienie. Swego czasu o. Justyn Jaroszuk zadbał o położenie tu instalacji, którą teraz wykorzystaliśmy przy montażu. Dokupiliśmy trzy głośniki, dwa mikrofony stacjonarne oraz przenośne, a także specjalistyczny wzmacniacz. Z pewnych względów nie mocowaliśmy głośników zewnętrznych na stałe, lecz przygotowaliśmy miejsca do ich szybkiej instalacji przed nabożeństwem. W tym miejscu chciałbym podziękować Danielowi Szczurko i Jankowi Klejbukowi z Bractwa św. Spirydona, którzy osprzęt zamontowali i podłączyli.

Istotnie zarówno stara instalacja, jak też nowe urządzenia i profesjonalny montaż sprawiły, iż zarówno modlitwa duchownego jak i śpiew chóru są teraz doskonale słyszalne na całej nekropolii. Dziś, w dniu patronalnego święta, miało miejsce inauguracyjne uruchomienie nagłośnienia. 

Na zakończenie proboszcz podziękował też wszystkim którzy na co dzień dbają o porządek na sokólskim cmentarzu. W szczególnie ciepłych słowach wspomniał o Pani Danusi Stepaniuk, która opiekuje się wieloma zwłaszcza starszymi grobami oraz Milenie i Jarosławowi Matys, którzy regularnie koszą trawę i sprzątają alejki. O. Włodzimierz ponowił też apel o zwracanie uwagi na segregację śmieci i oddzielanie plastików od części organicznych czy ziemi. Plastik należy wyrzucać do kontenerów, natomiast ziemię oraz resztki kwiatów i roślin na przygotowaną pryzmę. Powstający w ten sposób kompost będzie mógł zostać powtórnie i co ważne nieodpłatnie wykorzystany do nasadzeń nowych kwiatów.   

 

Adam Matyszczyk 

 

Script logo