Wyjazd integracyjny BMP z Jaczna i Dąbrowy Białostockiej

  • Foto: Adam Matyszczyk

    Foto: Adam Matyszczyk

Z inicjatywy duchowych opiekunów: o. Wiktora Tetiurki - proboszcza parafii św. Jana Teologa w Dąbrowie Białostockiej oraz o. Piotra Hanczaruka - proboszcza parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie, członkowie miejscowego Bractwa Młodzieży Prawosławnej już po raz trzeci uczestniczyli w czterodniowym wyjeździe integracyjnym. Spotkanie to było nie tylko okazją do odpoczynku od nauki i codziennych obowiązków oraz zacieśnienia przyjacielskich relacji, ale też swoistym podziękowaniem - od duchownych dla młodzieży, za pomoc w życiu obu parafii. Rolę opiekuna grupy i przewodnika sprawował o. Piotr.
 
Na tegoroczną wyprawę bractwowicze zaprosili przyjaciół z białostockich parafii: Soboru św. Mikołaja oraz Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Fastach. Wzorem lat ubiegłych spotkanie miało charakter objazdowy. Jako bazę obrano prawosławny ośrodek w Cieplicach. Zanim jednak dziewięcioosobowa grupa dotarła na piękne polskie Karkonosze, odwiedziła katedralną cerkiew św. Marii Magdaleny w Warszawie, a następnie skorzystała z zaproszenia i gościnności proboszcza parafii Wszystkich Świętych w Piotrkowie Trybunalskim - gdzie zaplanowano pierwszy nocleg. Następnego dnia młodzież zwiedziła Częstochowską Jasną Górę oraz miejscową cerkiew Częstochowskiej Ikony Matki Bożej. Kolejnym przystankiem było Zabrze, gdzie grupa poznała specyfikę pracy górników, zwiedzając kopalnię węgla kamiennego Guido. Dotarłszy na miejsce kwaterunku, większość czasu młodzież spędziła na delektowaniu się urokami okolicy, górskimi wędrówkami oraz odwiedzaniu najbardziej znanych punktów na turystycznej mapie tego regionu. Nie zabrakło też zastrzyku adrenaliny podczas przejazdów kolejką na torze saneczkowym. Wieczory upływały na zabawie i integracji. Ostatniego dnia grupa wybrała się poza granice RP odwiedzając czeski Harrachov. Traf chciał, iż właśnie tego dnia, na miejscowym kompleksie skoczni narciarskich, rozgrywane były zawody juniorów. Obserwacja zmagań w tej trudnej dyscyplinie sportu natchnęła uczestników wycieczki do własnych zmagań z kilkuset stopniami schodków prowadzących aż na próg górującej nad okolicą mamuciej skoczni. Wysiłek - choć niełatwy, zrekompensował zapierający dech w piersiach widok na urokliwe czeskie miasteczko. Nic więc dziwnego, że w drodze powrotnej do domu, wspominano te kilka cudownych dni, planując już przyszłoroczną wyprawę.   
 
Organizatorzy składają serdeczne podziękowania w stronę wszystkich osób wspierających to przedsięwzięcie oraz duchownych, którzy w ciągu tych czterech dni gościli i przyjmowali młodzież pod swój dach: o. Janowi Jakimiukowi i o. Michałowi Kuryło z Piotrkowa Trybunalskiego, o. Marcinowi Bielawskiemu z Częstochowy oraz o. Mariuszowi Kiślakowi z Cieplic.

Oddzielne podziękowania młodzież składa opiekunowi duchowemu - o. Piotrowi Hanczarukowi, zarówno za organizację i współfinansowanie przedsięwzięcia, jak też - co niemniej ważne, za poświęconą im uwagę. Za wspólnie spędzony czas, kilometry spacerów, cenne życiowe rady, pouczające rozmowy czy wesołe śpiewanie kolęd. Dziękują z nadzieją, iż będzie ciąg dalszy tej wspólnej przygody.

 

Adam Matyszczyk

 

 

Script logo