XLIII Paschalna Pielgrzymka Młodzieży na Św. Górę Grabarkę

  • Foto: Adam Matyszczyk

    Foto: Adam Matyszczyk

Ostatni majowy weekend to wielkie święto prawosławnej młodzieży. To już 43 raz młodzi ludzie ze wszystkich stron Polski oraz zza granicy przybyli na Św. Górę Grabarkę, by spotkać się w duchu paschalnej radości. Tradycją był też udział w przedsięwzięciu bractwa z Sokólszczyzny. Wyjazd kilkuosobowej grupy zorganizowały wspólnie parafie w Jacznie i Dąbrowie Białostockiej, a opiekę nad młodzieżą sprawował o. Piotr Hanczaruk.  

Pielgrzymka, zwana w środowisku także "Majową", to jedno z najważniejszych duchowych wydarzeń w cerkiewnym kalendarzu. Przedsięwzięcie, ważne nie tylko dla młodzieży ale całej prawosławnej społeczności w Polsce, jest okresem tak bogatym duchowo, iż uczestniczący w nim młodzi ludzie odkładają na dalszy plan inne kwestie i przemierzają często setki a nawet tysiące kilometrów, by przez ten jeden niesamowity weekend w roku poczuć jedność i braterstwo prawosławnych chrześcijan oraz doznać niespotykanej bliskości Boga, wśród tysięcy krzyży na św. Górze Grabarce.

Podczas tych kilku dni, młodzi ludzie mają okazję zarówno do wspólnego uczestniczenia w nabożeństwach, ubogacenia duchowego czy poznania zagadnień teologii prawosławnej, jak też wzajemnej integracji - tak ważnej w dzisiejszych czasach. Liczne grupy dyskusyjne i warsztaty dają młodzieży możliwość zdobycia ciekawej wiedzy oraz umiejętności niespotykanych w codziennym życiu. "Majowa" to również okazja do aktywnego spędzenia czasu, jak też wspólnego śpiewania przy wieczornym ognisku. Całe przedsięwzięcie odbywa się w warunkach polowych, które także są wyjątkowym i charakterystycznym przeżyciem, dającym możliwość spróbowania czegoś innego niż przynosi codzienność. 

W piątek, po zapisach i organizacji obozu na polu namiotowym, młodzież wraz z licznym duchowieństwem - pod przewodnictwem JE Sawy Metropolity Warszawskiego i całej Polski, uczestniczyła w uroczystym rozpoczęciu pielgrzymki, Wieczerni i poświęceniu wody. Tradycyjnie przeniesiono, postawiono i poświęcono też krzyż, na pamiątkę tego historycznego wydarzenia.

- Dziękujemy Bogu, że możemy w spokoju zebrać się w tym świętym miejscu i kontynuować to, co rozpoczęli swego czasu - niemal 50 lat temu, nasi poprzednicy a także i my, którzy jesteśmy jeszcze obecni. Jest to dar od Boga dla nas, że nieprzerwanie w ciągu tych minionych lat, corocznie odbywa się paschalna pielgrzymka naszej młodzieży na to święte miejsce (...). Jest to dar dla utwierdzenia wiary, dla utwierdzenia tych, którzy tak czy inaczej pojmują pojęcie Boga, tak czy inaczej odnoszą się do tego niepowtarzalnego cudu zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, także do samej wiary - tego daru, który Bóg złożył dla człowieka, poprzez to, że człowiek ma duszę - czyli cząstkę Boga w sobie. Wasza pielgrzymka jest bardzo ważna, dlatego, że chcemy czy nie chcemy, winniśmy uświadomić sobie znaczenie tego wielkiego daru pośród wszystkich naszych doświadczeń życiowych. Uświadomić tu, w tym świętym miejscu, bowiem wszystko to co nas otacza mówi o Bogu, mówi o naszych przodkach, świadczy o wierze. Każdy krzyż jest widzialnym symbolem wiary naszych ojców, matek i braci. Bóg tak chciał, że pielgrzymki paschalne odbywają się właśnie w tym miejscu, po to by czerpać siłę duchową dla siebie, dla drugiego człowieka. Pośród tych pokus, z którymi spotykacie się na każdym kroku swojego młodego życia, a jest tych pokus bardzo dużo, potrzebna jest moc wzmacniająca młodego człowieka i utwierdzająca w tym, co jest istotne w jego życiu, bowiem ten, kto jest z Bogiem, Bóg jest z nim - mówił zwierzchnik Cerkwi w Polsce do zgromadzonej młodzieży. 

Kolację połączono z integracyjną częścią spotkania - przy ognisku, gdzie rozstrzygnięto też konkurs fotograficzny, a wszystko to okraszone było bogatym programem kulturalnym.

Sobotę zapoczątkowała Boska Liturgia i wspólne śniadanie. Następnie odbył się jeden z najstarszych i niezmiennie cieszący się dużym zainteresowaniem punkt programu - 100 pytań do…”. Dalsza część dnia wypełniona była bogatym programem warsztatów: gwary podlaskiej, tańca ludowego, tradycyjnego białego śpiewu, wykonywania tradycyjnych pisanek oraz śpiewu liturgicznego. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyła się prelekcja abp Jerzego dotycząca spowiedzi. Ks. mitrat prof. dr Jerzy Tofiluk zapoznawał z kolei uczestników z teologią ikony. Przed chętnymi odsłonięto też tajniki monasterskiej kuchni. Przez cały dzień funkcjonował tez punkt duszpasterski, w którym każdy indywidualnie mógł porozmawiać z duchownym i otrzymać odpowiedzi na nurtujące pytania, czy też życiową poradę.

Wieczór oraz noc upłynęły w modlitewnym nastroju. Po nabożeństwie całonocnego czuwania odprawiono panichidę za zmarłych hierarchów, kapłanów i opiekunów duchowych oraz osoby związane z Bractwem Młodzieży Prawosławnej. Zwieńczeniem dnia był Akatyst do św. męcz. młodzieńca Gabriela, spowiedź uczestników pielgrzymki oraz nocna Boska Liturgia, po której podsumowano i oficjalnie zakończono tegoroczne spotkanie.

 

Adam Matyszczyk

Script logo